• Dolar Alış / Satış: 5.26 / 5.27
  • Euro Alış / Satış: 5.934 / 5.944
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Busworld Fuarı, sektörün ikinci zaferidir

30 Nisan 2018
Busworld Fuarı, sektörün ikinci zaferidir

BİLDİĞİNİZ gibi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı yönetmelik, ulaşımda dengeleri alt üst etmiş ve tekelleşmenin önünü açmıştı… Buna çok sert karşı çıkmış, yerdeki yolcuyu bize bırakmalarını istemiştik. Yönetmelikle, işi havacılık olan işletmeci, karayolu taşımacılığını düzenleyen bir konuma getirilmişti.

Havaalanı işletmecisini aynı zamanda, terminal işletmecisi konumuna getiren yönetmelikle onlar havaalanından yolcuyu otogara getirebilecek, biz havaalanına yolcu götüremeyecektik. Ulaşımın önündeki bu büyük engelin kaldırılması ve haksızlığın son bulması için yargı yoluna başvurduk. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yönetmeliği ile ilgili dava sektör tarafından kazanıldı.

Yürütmenin durdurulması kararı alındı ve şimdi top, artık bakanlıktadır. Bir an önce bu sektörün hakkının sektöre teslim edilmesi gerekiyor.

Kamu kurumları yürütme güçlerini kötüye kullanarak bizim ekmeğimize engel olamazlar. Onun için Bursa Belediye Başkanımızdan rica ediyoruz yargının verdiği bu kararı düşünsünler ve Sabiha Gökçen’e yolcu taşımayı bıraksınlar. Bizim ekmeğimize göz dikmesinler. Hem ekmeğimizi elimizden alıyorlar hem de tekel konumunda havalimanlarından yolcularımızı alıp taşıyorlar. Bir kamu kurumunun bakanlıktan belge alarak, tekel konumunda bizim elimizden ekmeğimizi almasını doğru bulmuyoruz.

Sektör zaten maliyetler ve ulaşım güvenliği nedeniyle sıkıntıda; bu nedenle Ulaştırma Bakanlığı’ndan da hakkımızı teslim etmelerini istiyoruz. Yürütmeyi durdurma davasının kazanılması sektörün önemli bir kazanımıdır. Bakanlıktan başlayarak bu kararın gereğinin yapılmasını bekliyoruz.

 

Busworld İzmir başarı hikayesidir

DÜNYANIN en büyük ve prestijli ihtisas fuarı olan Busworld’ün Türkiye etabını 19-21 Nisan tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirdik. Fuar katılımı ve başarısı nedeniyle son derece iyi geçti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Aziz Kocaoğlu’na fuara yaptığı destek ve katkıdan dolayı teşekkür ediyorum. İzmir’e çok güzel bir eser kazandırdığından dolayı da tebrik ediyorum.

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak  Avrupa’da bile eşi benzeri olmayan mükemmel bir fuar hazırladılar.  Bu; Türkiye, Ege bölgesi ve İzmir için bir kazançtır. Fuarı destekleyen üretici firmalara, yan sanayicilere, sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticilerine ve sektör basınına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Busworld fuarının bir ihtisas fuarı olması, Türk otomotiv sektörü açısından önemliydi. Busworld ile, Türk firmalarına dünya ve Avrupa kapılarının açıldığını gördük.

Yan sanayicilerimize, dünyanın farklı kıtalarından gelenlere ürünlerine tanıtma şansı sunduk.

Bu, Türk otomotivi ve yan sanayicilerinin bir başarısıdır. Yan sanayicilerine destek olmalı, onların önünü açmalıyız. Bu tür ihtisas fuarları, bir fırsat olarak görülmelidir.

Türkiye otomotiv ihracatında milyar dolarları geçti. Yan sanayicilerimizin de yaptığı ihracatı küçümsenecek rakamlar değil. Otomotiv sektörü Türkiye kalkınmasında çok önemli bir ihracat kalemidir. Türk otomotiv ve yan sanayicileri, bu yüzden Busworld fuarlarını bir fırsat olarak iyi değerlendirmelidir.

Fuarı ilk defa İzmir’de yaptık.  Bundan sonrası için gerekli değerlendirmeleri yapacağız. Comvex, karma bir fuar olması nedeniyle Türkiye için önemli bir fuardır. Comvex’in de yapılması tabii ki gereklidir. Ancak otobüs ihtisas fuarı olan Busworld’e yılmadan destek vererek önümüzdeki dönemlerde de uluslararası düzeyde Türkiye’de yapılmasını sağlamalıyız.

Busworld ve Comvex yan yana konularak iki otomotiv fuarının sahiplenilmesi lazım. Bu noktada Sanayi Bakanlığı’ndan destek bekliyoruz.

Haftaya Cuma günü İçişleri Bakanlığı’nda trafik güvenliği toplantısını yapacağız.

Bir karar toplantısı olacaktır. Toplantı daha öncesinde ertelenmişti. İnşallah sayın bakanımız toplantıya katılacak. Bugüne kadar uğraşılan şeyler için bir fırsat toplantısı olacak. Sektör Meclisi Başkanı olarak, çağırılan tüm meslektaşlarımı, Ankara’daki toplantıya bekliyorum.

İyi haftalar…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN