• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.852 / 4.86
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

BRISA’nın global kredisi çok yüksek

31 Ağustos 2016
BRISA’nın global kredisi çok yüksek

BRISA; Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 150 milyon ve Mitsubishi UFJ Finansal Grup’tan 160 milyon olmak üzere toplam 310 milyon dolar yatırım kredisi aldı. Şirket, finansmanı Aksaray’daki ikinci fabrika yatırımı ve diğer genel ihtiyaçları için kullanacak.

TÜRKİYE lastik sektörünün lideri Brisa, Türkiye’ye yaptığı yatırımlarla istikrarlı büyümesini sürdürüyor. 2015 yılında 108 milyon ABD Doları yatırım yapan Brisa, yaptığı anlaşmalarla Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) ve Mitsubishi UFJ Finansal Grup (MUFG) kurumsal bankacılık birimi tarafından düzenlenen ve koordine edilen sendikasyon kredisi kullanacak.

Şirket, toplamda 310 milyon ABD Doları tutarındaki kredi için, 3 yılı anapara geri ödemesiz olmak üzere toplam 7 yıl vadeli olarak anlaşma yaptı. Kredilerin maliyeti ABD Doları libor +1,90 ile -1,95 aralığında gerçekleşti.

Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay, konuyla ilgili “Şirketimizin ortaklık anlaşması yaptığı 1988 yılından bu yana ülkemize yaptığımız toplam yatırım tutarı 1 milyar ABD Doları’nı geçti.

Her yıl planlı biçimde yatırımlarımızı artırarak sürdürüyoruz. Brisa hem Türkiye lastik sektöründe hem uluslararası pazarlarda etkin ve önemli bir oyuncu. Lassa’yı global marka yapma yolunda da önemli yatırımlar yapıyoruz.

Ülkemizde önemli gelişmeler ve dalgalanmalar yaşadığımız bu günlerde, şirketimizin yatırımlarına planlandığı şekilde devam etmesi önemli bir güven tazeleme mesajıdır. Yatırımlarımızın finansmanı için uluslararası önde gelen finansman kuruluşları ile görüşmelerimiz devam ederken, kendilerinin tüm bu şartlara rağmen Türkiye’de yatırıma ve Brisa’ya tam güven duyarak, 310 milyon ABD Doları tutarında yatırım finansmanını uygun koşullarla sağlamalarını, son derece cesaretlendirici ve gelecekle ilgili umut dolu bir mesaj olarak alıyoruz” diye konuştu.

EBRD Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet  de, “Türkiye’nin en büyük holdinglerinden birinin iş birliği sayesinde, ülkenin gelişmekte olan bölgelerinden birinde istihdam ve mesleki fırsatlar yaratıyoruz. Yeni tesis, Aksaray ve tüm bölge için önemli bir role sahip olacaktır; bu yatırımın daha geniş çapta da yerel ekonomiyi canlandıracağına dair hiç bir kuşkumuz yok” dedi.

MUFG Güney Avrupa ve Türkiye Borçlanma Birimi Başkanı Francesco Bruno ise Brisa’ya sağlanan finansmanla ilgili “Brisa son yıllarda güçlü bir büyüme kaydediyor.

Bölgesel zorluklara rağmen iyi bir konumlama yaparak, ürünlerinin 70e yakın ülkede bulunmasını sağlıyor ve üretim kapasitesini artırıyor. Bu kritik süreçte, Brisa’nın büyüme yolculuğunda yanında olarak, Türkiye’deki ofisimiz Bank of Tokyo Mitsubishi UFG(BTMU) Kurumsal Bankacılık Birimi ile birlikte çözüm üretebildiğimiz için memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."