• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

BRISA, 8 yılda tam 13 kat enerji tasarrufu sağladı…

12 Aralık 2016
BRISA, 8 yılda tam 13 kat enerji tasarrufu sağladı…

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde bu yıl da yer alan Türkiye lastik sektörünün lideri Brisa, 2015 yılından bu yana sürdürülebilirlik çalışmalarına tam 869.000 ABD Doları yatırım yaptı. Sürdürülebilirlik alanındaki öncülüğünü çalışanlarının desteğiyle sürdürüren  şirket, iş stratejilerini değerlendirmek ve gelecek dönem yol planını konuşmak üzere ‘Brisa Sürdürülebilirlik Günü’ düzenledi. WWF Türkiye İletişim Müdürü Özgür Gürbüz ve S360 Sürdürülebilirlik Hizmetleri’nin Kurucu Ortağı Kerem Okumuş’un da konuşmacı olarak katıldığı etkinliğe, Brisa çalışanları yoğun ilgi gösterdi.

Brisa’nın İzmit tesislerindeki etkinliğin açılış konuşmasını yapan Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay, sürdürülebilirliğin iş dünyasının gündemine oturduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “2050 yılında dünya nüfusu 9 milyara ulaşacak. Tüketim hızı ve yoğunluğu da buna paralel olarak katlanarak artacak. Dolayısıyla dünya kaynaklarını akıllıca ve duyarlılıkla kullanmak sadece sosyal ve çevresel bir konu değil, aynı zamanda ekonomik de bir konu. Bu bilincin, şirketlerin sürdürülebilirliği stratejilerinin en önemli parçası haline getirdiğini görüyoruz. Brisa yaklaşık 30 yıllık geçmişini sürdürülebilirliğin bir tercih değil, gelecek nesillere karşı büyük bir sorumluluk olduğu anlayışı üzerine inşa etti.

Global raporlamalarda elde ettiği yüksek dereceler, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde bu yıl yeniden yer alması, çevre dostu ürün ve hizmetlerin sağladığı başarılar da bunu kanıtlar nitelikte. Ayrıca, 2008 yılına kıyasla enerji verimliliğinde 13 kat tasarruf sağlayarak Türkiye’de İklim Saydamlık Liderleri arasında yer alan en iyi endüstri şirketi olduk. Sürdürülebilirliği hammadde kullanımından üretim süreçlerine, finansal yapımızdan biyoçeşitlilik projelerine, toplumsal çalışmalardan müşterilerimize ve iş ortaklarımıza sunduğumuz değere kadar her alana yayarak sürdürülebilirlik alanında mükemmelliği hedefliyoruz”.

S360 Sürdürülebilirlik Hizmetleri’nin Ortağı Kerem Okumuş da gayri maddi varlıkların yönetimiyle sürdürülebilir iş modellerinin oluşturulmasının önemini dünyadan örneklerle anlattı.  Okumuş, “Toplumsal projelerin yaratacağı kazanç şirketlerin sürekliliği için önem taşıyor. Sürdürülebilirliği kurumların geleceklerine yapacakları başarılı bir yatırım olarak görmesi gerekiyor. Sürdürülebilirlik çalışmaları kurumlara gerek toplum gerekse de paydaşları nezdinde yüksek katma değer kazandırıyor” dedi.

Ne kadar az enerji tüketilirse, o kadar az çevre sorunu yaşanacağını ifade eden  WWF Türkiye İletişim Müdürü Özgür Gürbüz ise “Geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için enerji tüketiminin her alanda azaltılması ve enerji verimliliğinin yaygınlaştırılması gerekiyor. Bu alanların kayda değer bir kısmını da evlerimiz oluşturuyor. Enerjiyi önce kendi evimizde doğru ve verimli kullanmalı, ardından başkalarından bu hassasiyeti göstermesini beklemeliyiz.  Rüzgar, su gibi kaynakların temel enerji kaynağı yerine alternatif çözüm olarak değerlendirilmesi yanlış. Herkes evindeki enerji kullanımına hassasiyet göstermeli” diye konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."