• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Bizi pazarlığa değil ilkeler üzerinden anlaşmaya çağırsınlar

14 Kasım 2017
Bizi pazarlığa değil ilkeler üzerinden anlaşmaya çağırsınlar

TELİF konusu, sadece sektörümüzü değil toplumun büyük kısmını tehdit eder boyuta geldi. Sanatçı örgütleri  devlet eliyle bizleri soymaya çalışıyorlar. Daha önce de söylemiştim, yineliyorum; meclisteki telifle ilgili taslak bu şekliyle yasalaşırsa, ülkede ciddi bir kaos ortamı yaşanacak. Bu, siyaseti de ticareti de kirletecek; yargıyı da tıkayacak.

Buradan yola çıkarak biz Kültür Bakanlığımıza şunu söylüyoruz; bu kadar meslek kuruluşuyla bizleri karşı karşıya getirmesinler. Sanatçıları polis, bizleri hırsız yapmasınlar. Devlet eliyle ‘makul’ ölçülerde para alınsın.

Biz bedeli devlete ödeyelim. Telifte adımlar sıklaştı, artık kapımıza dayandı. Sektör bu konuda birlik olmalıdır. Hukuk yoluyla temsil edilmeliyiz.

TOBB bizlerin, hepimizin, ticaretin en büyük sivil toplum örgütüdür. TOBB Başkanı’mızdan rica ediyorum, bizi rakamlar üzerinde pazarlık yapmaya değil, ilkeler üzerinde anlaşmaya çağırsınlar.

Taleplerimiz rakamlar üzerinde değildir. Türkiye’de telif soygunu olarak tarihe geçecek bir karar olacaktır.

Kültür ve Turizm Bakanı sayın Numan Kurtulmuş, bu sorun ülkenin başına bela olmadan, herkesi dinleyerek acil bir çözüm bulmalıdır.

Adil olanı yapsınlar. Dünyanın gittiği yere gidelim, ama ayarı kaçırmayalım. Emeğe saygı duyalım, ama haber alma hürriyetini engellemeyelim. Fakat, ihtimaldir ki bu yasa taslak halindeki gibi çıkarsa, hiç pazarlık etmeyelim; bu çocuk doğmadan ölür.

Gelin, bu çocuğu yaşatalım, masanın iki tarafına oturalım. Sanatçılar başımızın tacı, fakat niçin siyaset yapılıyor?

Milletimizin de en az o sanatçılar kadar itibarı olmalıdır.

Sanata ulaşmanın bedeli bu kadar ağır olmamalıdır. aksi halde bizler de otobüslerimizde tüm yayın imkanlarını ortadan kaldırırız.

Bu ihtimalde, sanatçılar nihai tüketicilerine nasıl ulaşacaklar?

Eğer ben aracımda dinlenmesi için bir sanatçının albümünü satın alıyor olsam kabul ederim, piyasa araştırması yaparım, fiyatı uygun görürsem öderim yoksa almam.

Ama bu resmen soygundur. Sizin, malınızı sokağa bırakıp sonra da ‘malım çalındı’ diye ağlamaya hakkınız yoktur.

Biz otobüslerimizde ücretsiz tv-radyo yayınını yapabilmeliyiz; RTÜK de bu konuda düzenlemeler yapmalıdır.

Sadece bir taraf dinlenilerek düzenleme yapılmamalı.

Buradan çıkacak sorunların telafisi mümkün olmayacaktır.

Benim dolmuşçumu, taksicimi, otobüsçümü bu belaya sürüklemeye kimsenin hakkı yok.

İnanın bu konu sanki bilinçli şekilde sulandırılıyor. Bizi 6 farklı muhatap ile baş başa bırakıyor, hepsine ayrı ayrı ödeme yapmamızı öngörüyorlar.

Eğer bu komedi devam ederse, bu ‘film’ böyle biter ve tasarı yasalaşırsa bunu gerçekleştiren bu yasanın altında kalır. Bu millete hesap veremezler.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan  külliyede muhtarları, esnafları, emeklileri dinliyor.

Değerli bakanlar da Beyefendi’den örnek alsınlar, bizleri dinlesinler. Bizler de korkuluk değil, bu ülkeye katma değer sağlayan, amme hizmeti veren insanlarız. Parayı verene sormayacak, alana istediğini al diyeceksiniz.

Sonunda da beni masaya oturtup meblağlarda pazarlık et diyeceksiniz. Peki firmalardan para alınıyorsa, otobüs adeti üzerinden niçin ayrıca ücret tarifesi hazırlanıyor?

Otobüs bedel ödüyorsa firma neyin bedelini ödüyor?

Saçmalıktır. Biz sanatın bedelini sanat eseri üzerinden ödemenin yanlısıyız, radyo-tv üzerinden değil.

Bu insanlar haber alma özgürlüklerini nasıl kullanacaklar?

Bunu düşünen var mı? Cevap basit: yok. Ancak, bir diğer açıdan da sektörümüzü ısrarla uyarmak istiyorum.

Bakınız, telif uzun süredir konuşulan bir husus. Artık ayak sesleri yaklaştı.

Yarın çok geç olacaktır.

Bugün çoğu sektör mensubu konuya duyarsız kalıyor ancak yarın bu haraç niteliğindeki bedelleri ödemek durumunda kaldıklarında çok geç olacak.

Engelli hususunda haklıydık, önledik. Bunda daha da haklıyız, gelin sesimize ses olun bu taş kuyuya düşmeden çıkaralım. Bazı firmalarımıza telifle ilgili açılmış bazı davalar var.

Çok ciddi rakamlar talep ediliyor bu davalarda. Yarın bunların kat kat fazlası gelecek firmalarımıza.

Bugün, hukukçulara verecekleri parayı hesaplayan sektör mensuplarımızı buradan ihtar ediyorum, yarın bunları esirgedikleri için, bizleri desteklemedikleri için pişman olacaklar.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."