• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Bir talebe de ‘evet’ dense

28 Haziran 2017
Bir talebe de ‘evet’ dense

 

Bayram tatilinde 13 milyon kişinin otobüsle seyahat etmesi bekleniyor. Oysa sektörün ‘D2-B2 genelgesini 2 gün öne alın’ talebi karşılık bulsa, ek seferlerle sayı 16-17 milyona çıkabilirdi. Çok görüldü; neyse biz sezona odaklanalım!

DEVLET, yıllardır sınırsız destek verdiği havacılara, bir genelgeyle ‘tekel’ olma imkanını da altın tepside sundu. Ancak aynı devlet, milyonlara ekmek kapısı olan otobüsçüler söz konusu olunca; adeta ‘evet’i kendisine yasaklıyor. Bakanlık, yoğun geçecek bayram tatili için D2 ve B2 araçların şehirlerarasında kulanılabilmesine dair bir genelge yayınladı. Sektörden küçük bir ‘rica’ geldi; ‘kullanım iznini 1-2 gün öne alın’. Yine ‘evetimiz kalmadı’ denildi. Halbuki izin çıksa, ek seferler düzenlenebilir, yolcu sayısı yüzde 30-40 oranında artabilirdi. Böylelikle otobüsçümüz de bir nezbe olsa rahatlayacaktı…

“İNŞALLAH Kurban’da olur” deyip, gelelim sezonumuza. En az iki ay sürecek sezona, bayramla birlikte ‘Merhaba’ dedik. Her şey normal görünüyor ve göstergeler ‘iyi bir sezon olacak’ işaretlerini veriyor. Öyleyse en büyük korkumuz trafik güvenliği olmalı. Bunaltıcı sıcağın yanı sıra karayollarındaki araç yükü olağanüstü derecede yoğunlaşacak; bu da kaza riskinin kat kat artması demektir. Nitekim, emniyet, bütün birimlerini sezon için teyakkuza geçirdi. Otogarların yanı sıra şehirlerarası yollarda da -emniyet kemeri dahil- ciddi denetimler yapılacak, kusurlu olanın gözünün yaşına bakılmayacak…

BU arada emniyet, ‘acil’ koduyla bir uyarı yaptı. 8 yıldaki bayram tatillerinde meydana gelen 15 bin kazada bin 137 kişinin hayatını kaybettiğine vurgu yapılan yazıda, yurt genelindeki riskli 36 ‘kara nokta’ya dikkat çekildi. 6’sı İstanbul’da yer alan kara noktalarda, emniyet yoğun denetimler yapacak. Bugüne kadar çok fazla dikkat edilmese de, yolcularınızı emniyet kemeri takmaları konusunda sık sık uyarın ve hatta mümkünse ikna edin. Cezası büyük, ama Allah korusun otobüs kaza yaptığında bedeli de çok ağır olur. Sezona dair bir rutin uyarımız da şu: ‘KORSANA GÖZ YUMMAYIN!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."