• Dolar Alış / Satış: 3.904 / 3.911
  • Euro Alış / Satış: 4.81 / 4.819
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Bilgi taşıyan TEMSA otobüs sayısı 15 oldu

17 Temmuz 2017
Bilgi taşıyan TEMSA otobüs sayısı 15 oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, gezici kütüphane hizmeti vermek üzere TEMSA’dan tam donanımlı 5 adet MD9 LE otobüs aldı. Bakanlık, geçen sene de aynı amaçla 10 adet MD9 LE almıştı.

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı’nın projesiyle, otobüsler sadece bir yerden bir yere ulaşımı değil, bir kültürel alışverişin de merkezi haline geliyor. TEMSA’nın MD9 LE otobüs modeli, bu açıdan gezici kütüphane olmaya en elverişli araçlardan birisi… Bakanlık, geçen yıl bu amaçla TEMSA’dan 10 adet MD9 LE almıştı. İhtiyaç üzerine, 5 yeni otobüs daha gezici kütüphane hizmeti vermek üzere bakanlığa teslim edildi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın da katıldığı törenle teslim edilen 5 araçla birlikte, gezici kütüphane sayısı 45’e çıkarken TEMSA otobüs sayısı ise 15’e ulaştı.

 

308 bin kişi yararlandı 

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Ülkemizin zengin kültür birikimini, nitelik ve nicelik olarak güçlendirdiğimiz kütüphane binalarımızla sınırlı bırakmıyor, gezici kütüphane araçlarımızla vatandaşlarımızın ayağına götürüyoruz. Bakanlığımız bünyesinde gezici kütüphane hizmeti veren toplam 40 araç bulunmaktadır. 2016 yılsonu itibariyle, 62 bin 99 kayıtlı üyesi bulunan, bin 165 noktaya hizmet götüren, 142 bin 658 adet koleksiyona sahip olan gezici kütüphanelerden 2016 yılında toplam 308 bin 167 kişi yararlandı” dedi.

 

Her türlü donanıma sahip

Törene katılan TEMSA Kamu Satış Yöneticisi Mahir Akkuş, geçen yıl 10 MD9 LE otobüsü Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teslim ettiklerini belirterek, “Şimdi 5 MD9 LE aracımızı daha teslim ettik. Filodaki TEMSA gezici kütüphane otobüs sayısı bu teslimatla 15’e çıktı. TEMSA olarak kültürel alışverişe katkı sağlıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu otobüsler her türlü teknolojik donanıma sahip. Araçlarda her kesime uygun güncel koleksiyonlar, eğitici ve öğretici amaçlı kullanılmak üzere LCD televizyon, DVD oynatıcı, internet bağlantısı bulunan dizüstü bilgisayarlar, yazıcılar, okurlar için tasarlanmış oturma grubu, satranç masası ve gezici kütüphane çalışanları için gerekli her türlü araç gereç (mini buzdolabı, su ısıtıcı) bulunuyor. Vatandaşların gezici kütüphaneler aracılığıyla sadece basılı bilgi kaynaklarına değil, elektronik ortamda sunulan bilgilere de erişebilmeleri, aynı zamanda e-devlet uygulamalarını kullanabilmeleri amaçlanıyor” dedi.

TEMSA MD9LE gezici kütüphane otobüsler Ankara, Denizli, Erzincan, Hatay ve Yozgat’ta vatandaşların kullanımına sunulacak.Gittiği ilin önemli bir şahsiyetinin ismi verilen araçlara bu yıl Turgut Uyar, Özay Gönlüm, Yıldırım Akbulut, Cemil Meriç ve Abbas Sayar’ın isimleri verildi. Gezici kütüphaneler, hasta, engelli veya eve bağımlılar olarak adlandırılabilecek toplumdaki özel grupların; nüfus açısından dağınık bölgelerde yaşayanların veya benzer nedenlerden dolayı yerleşik kütüphane hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlarımızın bilgi gereksinimlerini karşılamak ve vatandaşlarımıza bilgiye erişimde fırsat eşitliği sağlamak adına, modern kütüphanecilik ilkelerine göre kurgulanmış taşıtlar aracılığıyla hizmet götürüyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."