• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

BİLETE SEZON AYARI ŞART

16 Mayıs 2017
BİLETE SEZON AYARI ŞART

Artan maliyetler bir yana otobüsçüler, 2017 sezonunda 3. köprünün yükünü de taşıyacak. Zaten kan kaybetmiş sektör için, giderler çok fazla. Demek ki çok kazanmak lâzım; bunun tek yolu var sezonda bilet fiyatını artırmak.

BİR yandan servisleri tamamen kaldırmak veya ortak servise geçmek gibi maliyetleri kısacak yapısal değişimlere odaklanmamız, diğer taraftan da geliri artırıp günü kurtarmamız lazım. Yani ayakta kalabilecek gücü elde etmemiz gerekiyor. Çünkü durum, küçüğünden büyüğüne tüm firmalar açısından hiç de iç açıcı değil. Terör ve darbe nedeniyle iki yıldır ‘tadında’ sezon yaşayamayan, diğer yandan giderleri artan; dahası çok ciddi köprü maliyetleri ile karşı karşıya kalan sektör; belki de en kritik sezonunun arefesinde… Öyle ki; bu sezon, kimi firmalar açısından kırılma noktası bile olabilir. Her şey sezon hasılatına bağlı…

HASILAT, yolcu sayısı ve taşıma fiyatlarıyla orantılı olacak. Öngörüler, bu yıl sezonun canlı geçeceği yönünde. Dış turizmde daralan pazarın iç turizmi canlandıracağı, hükümetin de politikalarla tatil imkanlarını artıracağı ifade ediliyor. Bir de darbe nedeniyle ötelenmiş tatiller de eklenince, öngürüler doğru çıkacak gibi. Ramazan da 10 gün geriye geldi ki; bu da tatil süresini uzatacak. Yani hasılatın yolcu boyutu tamam; sıra taşıma fiyatı boyutuna geliyor. Evet; rekabetçi bir piyasa, fiyatları kimse ‘yükselt veya indir’ diyemez. Ancak ortada bir de arz-talep dengesi var. Firmalar, havacılar gibi yolcunun bol olduğu dönemde fiyatlarını yükseltebilir. Korku olmasın çünkü herkese yetecek kadar yolcu olacak.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."