• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

BEŞERİ İLİŞKİLER

24 Ekim 2016
BEŞERİ İLİŞKİLER

SEKTÖRÜN her ferdi kendi bakış açısıyla sektör sorunlarına bir çözüm arama ve sektörü refaha kavuşturma çabasında şüphesiz. Bazen, farklı bakış açıları istemeden kafalarda yeni soru işaretleri oluşmasına sebep olabiliyor. Yorum ve aksiyonların temelini iyi niyet oluşturduğu sürece aslında bu durum çok fazla problem yaratmayabilir. Lakin sektör çok büyük ve herkesin birbirini çok iyi tanıması mümkün değil. Bu nedenle, gösterilecek her türlü hassasiyeti anlayışla karşılamak ve söylemleri aynı hassasiyetle oluşturmak sektörün bekası için önemli.

Sektörümüz tüm fertleriyle bir bütün olarak var ve varlığını ilelebet sürdürebilmesi için de bu birliği korumak ve kollamak zorunda. Bu zaruriyetin doğurduğu sorumluluk çok büyük, böyle bir sorumluluğu üstlenebilmek de cesaret ister. Her fırsatta yerdiğimiz federasyonlarımızın başkanlarını, yöneticilerini bu bağlamda iyi anlamalı ve empati kurmalıyız. Öte yandan, sorumluluk alanın hakkıyla görevini yerine getirme zorunluluğunu unutmamak gerek. Bu da, sektörün birer ferdi olarak bizlerin sorumluluğu. Bu minvalde; yapılacak tüm yorumlar ve aksiyonlar, sektörün geleceğini riske atmamak şartıyla, anlayışla karşılanmalıdır. Öte yandan, yanlış anlaşılmaya mahal vermemek adına, dile getirilen bazı konuların detaylandırılmasında da fayda var. Sektörün birliği üzerinde kara bulutlar dolaşmasına yol açabilecek her türlü söylemin umuma açılmadan önce bir süzgeçten geçirilmesi şart. Tekrar ediyorum, sektörümüz bir bütün olarak var ve böyle güzel. Bu birlik ve bütünlüğü zedeleyebilecek herhangi bir hatalı söylem, sektörü geri dönüşü olmayan noktalara sürükleyebilir. Kontrolsüz sürüklenmelere yol açmamak için tedbiri elden bırakmamak gerek. Eskilerin deyimiyle kantarmayı sıkı tutmak, kontrolü kaybetmemek için önemli.

Sektörümüz, uzun yıllar önce samimi ilişkiler üzerine kurulmuş ve bugüne kadar öyle gelmiş bir sektör. Kurumsallaşma rüzgârıyla bu samimiyeti kaybetmek sektörün temeline dinamit döşemekle eş değer tutulmalı. Sektörün her bir ferdinin, sektör için dün her ne kadar faydalı ise bugün de aynı olduğu ve yarın da aynı olacağını bilmek, ona göre hareket etmek gerek. Sektörün her bir çalışanı, sektöre emek veren, değer katan her bir fert sektör için vazgeçilmez. Bizler insana hizmetle mükellefiz, bunun bir gereği ve sonucu olarak insani ilişkilerimizi her zaman üst düzeyde tutmalıyız. Beşeri ilişkileri kuvvetli tutabilmek yine beşere verilen değerle mümkün. Bu farkındalığa sahip olmak, yolu doğru şekilde kat etmek için ilk ve en önemli adım. İş hayatında son dönemde sloganlaşan bir tespit var, ‘Mutlu çalışanlar mutlu müşteriler yaratır.’ Geriye dönüp baktığınızda, bizim sektörün yıllar önce bu tespiti felsefe edindiğini ve bugünlere böyle güçlü şekilde gelmesinin temelinde bu felsefenin yattığını rahatlıkla görebilirsiniz. Buradan hareketle, maliyetleri kısmak adına, sektörü insansızlaştırmaya çalışmak akılcı bir yaklaşım olarak görülmeyebilir. Sektörümüz robotlaştırılabilecek bir sektör değil. Müşterilerimizin biz karayolu taşımacılarını diğer modlara tercih etmesinin temel nedenlerinden biri onlara yarattığımız sıcak aile ortamı. İkram ettiğimiz bir bardak çayın hatırına kazandığımız müşterilerimizi kiosklara teslim etmek sektörün hızlıca kan kaybetmesine sebep olacağı gibi, sektör tabanını oluşturan emekçi kesimi de mutsuz edecek bir hareket olur. Hele devlet hava yolları ve demir yolları dâhil istisnasız her taşımacının acenteleşmekte yarıştığı bu dönemde, yıllardır sektörün bel kemiğini oluşturan acenteleri ve çalışanları sektörün sırtında birer kambur olarak görüp onlardan kurtulmanın yollarını aramak, bir nevi sektörün kendi bacağına sıkması demek.

Tabanın ışığını kaybetmeden, herkesin geleceğe umutla bakabileceği bir yol çizmeye çalışmak, sektörün bekası için en doğru tutum olur. Bunu bilmek bile, sektörümüzün bir ömür daha ayakta kalması için yeterli.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."