• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.852 / 4.86
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Belki de en kritik sezonun arafesindeyiz

16 Mayıs 2017
Belki de en kritik sezonun arafesindeyiz

BAHAR, kendisini iyice hissettirmeye başladı. Bu da yazın müjdecisi… Otobüsçülük sektörü açısından ise, hasat zamanı misali sezonun müjdecisi. Önceki yıllarda bahar ayları oldu mu, tüm otobüsçüleri bir heyecan sarardı. Ortalık hareketlenir, sezon için yatırımlar yapılırdı. Mayısın ortasındayız… Şunun şurasında 20-25 gün sonra okullar kapanacak, sezon da yavaş yavaş start alacak. Bakıyorum da ne otogarda hissedilir bir hareketlenme var, ne de otobüsçü dostlarımızda öyle bir heyecan… Herkes son yıllarda oluduğu gibi ve hatta daha fazla kara kara düşünür olmaya başladı.

Nasıl olmasın ki, giderler her gün daha fazla artıyor, diğer modlarla yaşanan rekabet nedeniyle yeni yeni gider kalemleri ortaya çıkıyor.

Eskiden sigorta, öyle çok büyük bir gider değildi. Telif diye bir gider bile yoktu ki; şimdi otobüsçünün korkulu rüyası haline geldi.

Hele 3’üncü köprü mecburiyeti var ki; en ciddi zaman ve maddi kayyba neden oldu. Yeni giderleri daha da sıralamak mümkün; mesela otobüslerin 2+1’e dönüştürülmesi… Dönüştürürken bir sürü para harcıyorsun, diğer taraftan koltuk sayın 4’te bir oranında azalıyor. Öte taraftan ikramlarda da öyle bir rekabet var ki; artık firmalar ‘ne vereyim’ yarışında. Çok daha önemli bir konu var; o da otobüs fiyatları…

Bildiğiniz gibi 2016 ile birlikte otobüsler Euro6’ya dönüştü. Haliyle otobüslerin fiyatları da arttı. Kimi otobüslerin fiyatı, milyon lirayı bulmuş. Otobüsü alan bile ‘ben bu kadar parayı nasıl kazanırım’ diyor.

Bugün için ekstra olarak kabul edilen bu giderleri üst üste koyduğunuzda, çok büyük bir yekün ortaya çıkıyor. İşte otobüsçüyü kara kara düşünmeye iten de, ‘bu kadar büyük bir gider var da, peki bu oranda gelir de olacak mı’ sorusudur. Geliri artırmak, firmaların ve sektörün elinde. Artık otobüs sektörü de, havayyoları gibi esnek fiyat politikaları geliştirmeli. Yazın yolcu çoksa, yani talep yüksek ise, diğer alanlarda olduğu gibi taşıma fiyatları da artabilmelidir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."