• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

BELİRSİZLİK BİTECEK Mİ?

24 Nisan 2017
BELİRSİZLİK BİTECEK Mİ?

AK Parti’nin hükümet olduğu 2002’den 7 Haziran seçimlerinin yapıldığı 2015’e kadar, Türkiye hem ekonomik hem de sosyal açıdan çok gelişti. Öyle ki, artık dünyanın birinci liginde yer alan Türkiye, ekonomik büyüklük olarak ise 16’ncı sırada yer almayı hedefliyordu.

Bu noktalara gelinmesinde hükümetin elbette ki büyük payı vardı. Ancak bir diğer önemli husus ise, hiç kuşkusuz sağlanmış olan istikrardı…

Erken seçimler dönemi bitmiş, tek parti hükümeti normal süresinde ülkeyi yönetmeye başlamıştı.

Hal böyle olunca, yatırımcılar önünü görebiliyor, güveni artıyor ve bu da ekonomik hareketliliğe dönüşüyordu.

Avrupa ve Amerika’da bile küresel ekonomik sıkıntının yaşandığı bir dönemde, Türkiye istikrarlı büyümesini sürdürüyordu.

Örneğin aynı dönemde turizme şöyle bir bakalım; turizm tarihinin rekorlarını kırarak, ülkemizin en önemli gelir kalemlerinden birisi haline gelmişti.

2015 yılında 33 milyon yabancı turist ülkemize gelirken, elde edilen döviz miktarı da 30 milyar doları aşmıştı.

Güven ve umutla 2023’e bakıyor; 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hedefliyorduk.

İnşallah yine böyle olur; ancak bugün bu hedefleri çok da konuşmuyoruz, konuşamıyoruz. Haziran 2015’ten beri bu biraz böyle…

İstikrarlı geçen 13 yılın ardından, son iki senede 3 çok önemli seçim yaşadık.

7 Haziran 2015, 1 Kasım 2015 ve son olarak 16 Nisan 2017 referandumu…

Her seçimin ülke ekonomisine ciddi bir maliyet getirdiği zaten biliniyor. Ancak bundan daha da önemlisi, kritik hal alan seçimlerin beraberinde getirdiği belirsizlik ortamlarıdır.

Örneğin ekonomi dünyası; yerli ve yabancı yatırımcılar, aylarca referanduma kitlendi, yatırım konusunda çekinceli davrandı. Hatırlarsanız 2015’te yapılan iki genel seçimde de benzer bir durum yaşanmıştı.

Ama artık herkesin istikrar beklentisi var; herkes önünü görüp yoluna devam etmek, ilerlemek istiyor. Ne yazık ki Haziran 2015’ten beri durum çok da değişmedi. Referandum bir siyasi süreç; herkes kendisine göre bir duruş belirledi ve tercihini ondan yana kullandı. Ancak benim altını çizmek istediğim nokta, herkesi ve özellikle de ekonomiyi artık hasta eden sis bulutunun dağılması ve belirsizliğin ortadan kalkmasıdır. Sektör de, turizmci de önünü görüp ona göre yatırım yapmak istiyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."