• Dolar Alış / Satış: 5.292 / 5.302
  • Euro Alış / Satış: 5.989 / 5.999
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Bayram tatili kısa bir Soluk aldırır ama!

17 Ağustos 2018
Bayram tatili kısa bir Soluk aldırır ama!

OTOBÜS sektörü için hayati öneme haiz olan 11 günlük Kurban Bayramı tatili başladı. Milyonlarca insan, tatili fırsat bilip yollara çıkacak. 5 milyonu aşkın kişinin ise, şehirlerarası otobüslerle seyahat etmesi bekleniyor. Bu kısa süre için 5 milyon rakamı, hayli güzel… Uzun bir kesatın ardından, sezonda da umduğunu bulamayan otobüs firmaları, bir nebze olsun rahatlayacak. Buna herkesin fazlasıyla ihtiyacı var. Ancak şunun da altını çizmek gerekiyor; bir nebze! Çünkü ardından artık yavaş yavaş sezon nihayetlenecek, zorlu bir süreç başlamış olacak.

Kimi öngörülere göre, pek çok firma sömestr tatilini bile göremeyebilir. Son yıllarda sektörde ciddi bir erime söz konusuydu. Hep iflaslardan bahsedilirdi; ancak korkarım ki, bu iflaslar başlayabilir.

Firmalar mutlaka çareler üretmek zorunda. Tabii bu noktada devletin de destek vermesi gerekiyor. Biliyorsunuz; ülkemizin gündemi ekonomi… Bu sektörün ekonomik büyüklüğü de ortada. Hitap ettiği sermaye bakımından, istihdam edilen kişi açısından Türkiye’nin en büyük sektörleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla Türkiye’nin ekonomisi adına da olsa, sektörün yaşatılması, önünün açılması ve daha da büyümesi sağlanmalıdır. Aksi durumda korkulan olur ve iflaslar başlarsa, çok geç kalınmış olacaktır.

Baksanıza; kimse artık otobüs alamıyor, filosunu yenilemiyor. Böyle bir dönem hiç yaşanmamıştı… Öyle ki, herkes önlem olarak sektöre girişin belli bir süre de olsa engellenmesi gerektiğini söylüyor. Bir başkaları, otobüs alımının bir süreliğine ertelenmesi gerektiğini dile getiriyor. Bunlar da hiçbir zaman konuşulmuş şeyler değil bu sektörde!

Bu arada, hükümet akaryakıt zamlarının önündeki ÖTV kalkanını kaldırdı. Uzun aradan sonra geçtiğimiz hafta motorine yüzde 9, yani 54 kuruş zam geldi ve litre fiyatı 6.28 lira oldu. Eşel-Mobil sistemi devam edecek; dolar ve petrol fiyatlarına göre yükselmeler ve inişler olabilecektir. Bu koşullarda otobüsçülük artık çok zor oldu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN