• Dolar Alış / Satış: 4.842 / 4.851
  • Euro Alış / Satış: 5.632 / 5.642
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Bayram tatili geçen yılları aratır nitelikteydi

5 Temmuz 2017
Bayram tatili geçen yılları aratır nitelikteydi

OTOBÜS sektörü açısından çok büyük önemi olan Ramazan Bayramı tatilini geride bıraktık. Özellikle bayram tatili yaz aylarına denk geldiği dönemlerde, çok büyük  yolcu patlaması yaşanırdı. Bu sene de beklenti bu yöndeydi. Evet 2 gün bütün otobüsler doldu; ancak tatilin geneline baktığınızda beklentilerin çok çok gerisinde.

Herkes, ‘nerede eski bayramlar’ diyor. Bunun bana göre en önemli nedeni, bayram tatilinin kısa olması… Hafta sonunu saymazsanız, 2 günlük resmi tatil vardı ki; insanlar 3-4 günlüğüne şehirlerarasına tatile çıkmaz.

Hükümet, geçen yıllarda olduğu gibi idari tatil ile süreyi 9 güne çıkarmış olsa, turizmci de rahatlayacaktı, yolcu taşımacıları da; ama yapmadı.

Halbuki ülke olarak hepimizin buna fazlasıyla ihtiyacı vardı.

İkinci bir olumsuzluk, bayram tatilinin sezonla birleşmesi oldu. Bunun sonucu olarak da gidenler çok, ancak geri dönenlerin sayısı hayli azaldı. Hareketliliği olumsuz yönde etkileyen bir başka durum da bu oldu…  Tabii giderek havayolu ve demiryolu taşımasının toplamdaki payı her geçen gün artıyor. Bu da karayolu taşımacılığı payının düşmesine neden oluyor. Ancak tüm bunların dışında otobüs sektörünü en fazla olumsuz etkileyen ise, giderek artan özel taşıtlar…

Yapılan gözlemlere göre, bu yıl kendi özel araçlarıyla tatile çıkanların sayısında çok ciddi bir artış yaşanmış. Zaten bayram tatili süresince karayollarında yaşanan trafik kazalarına da baktığınızda, neredeyse tamamında özel araçların dahli söz konusu.

Biz geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da konuya dikkat çekmiş; insanların ekonomi adına, konfor adına ve çevrecilik adına toplu ulaşımı tercih etmeleri gerektiğini vurgulamıştık. Ancak nedendir, canımız pahasına da olsa, özel aracımızdan inmek istemiyoruz. Acaba araçlarla geç tanıştığımız için mi böyledir; bilemiyorum. Ama tekrar altını çiziyorum; hükümetin de özel araç kullanımını azaltacak, toplu ulaşımı cazip hale getirecek politikalar uygulaması gerekir.

Örneğin otobüsçüye ÖTV’siz yakıt verilmiş olsa, fiyat da çok ucuzlar, kalite ve konfor da artar, trafik güvenliği de daha üst seviyeye çıkardı. Haliyle insanlar da toplu ulaşıma koşardı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN