• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Başkentte umut verici temaslar

10 Temmuz 2017
Başkentte umut verici temaslar

TRAFİK kazaları, karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün en büyük problemlerinden bir tanesi. Gerek ülkemizde gerekse dünyada, büyüyen bir problem olarak karşımızda durmaktadır. Sorunlar kaza ile bitmemekte, kazalardan sonra büyük çapta maddi ve manevi kayıplar da oluşmaktadır.

İşin doğası gereği de trafik kazalarından en çok etkilenen sektörlerin başında bizim sektörümüz geliyor. İçişleri Bakanlığı’nın organizesi ve Başbakanımız’ın iradesiyle Avrupa Birliği ile ciddi bir çalışma yapıldı. Projenin adı, “Trafikte Yüzde 100 Yaşam Projesi”… Bildiğiniz gibi bizim, trafik kazalarını önleme konusunda İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Trafik Denetleme Eğitim Birimi ile yakın temaslarımız var. İşte bu süreçte, Avrupa Birliği ile ortak yürütülecek olan ve bizleri heyecanlandıran “Trafikte Yüzde 100 Yaşam Projesi” daha da büyük bir anlam ifade ediyor. Toplantıya katılan sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdürü ve Yardımcıları önemli hususlara değindiler.

Trafikte bir eylem planı hazırlığında iken yapılan bu proje, bizim için hayati önem taşır hale geldi. Gündemdeki sorun tek boyutlu olmaktan ziyade çok boyutludur. ‘Çok bilinmeyenli’ demeyeceğim, alenen ‘çok bilinenli’ bir denklem halindedir.

Sebepleri herkesçe malumdur; hızla artan araç sayısı, trafik kurallarının ihlal edilmesi, sürücü hataları, eğitim ve altyapı yetersizlikleri, ilkyardım yetersizliği…  Tabii kazalardaki bu artışlar sigortalara da yansıyor, zorunlu trafik sigorta primlerinde fahiş artışlar olarak ortaya çıkıyor. Bizim meselemiz, sigortacılarla ‘can pazarlığı’ yapmak değil. Bizim meselemiz, kazaları azaltarak tarafların zararlarını minimize etmektir. Bu konular üzerinde sigorta şirketleri ile görüşmelerimiz sürmektedir.

 

Çalıştay ve şura gerçekleştireceğiz

Sayın İçişleri Bakanımız’ın talimatıyla bir çalıştay gerçekleştireceğiz. Muhtemelen eylül ayının ilk haftasında olacak. Önümüzdeki hafta, Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü’nde bir toplantı gerçekleştireceğiz. İçişleri Bakanlığı benden de bir yol haritası istedi.

Ben de hazırlayacağımı, eylem planını kendilerine göndereceğimi, düşüncelerimizi ifade edeceğimi söyledim. Birçok kuruluşun da destek olacağını ifade ettiği bu projeyle ilgili pazartesi günü Ankara’da bir rapor sunmuş olacağım.   Eylül ayındaki çalıştayın ardından, Kasım’ın 11-12-13’ünde Ankara’da bir Trafik Sempozyumu düzenlemeyi planlıyoruz. Ben, bu Trafik Sempozyumu ertesinde bir Trafik Şurası düzenlenmesi gerektiğini ifade ettim. Şahsen, sayın Cumhurbaşkanımızın bu hususuta ziyadesiyle hassas olduğunu, trafik kazalarının bizi etkilediği kadar kendilerini de etkilediğini düşünüyorum. Bu nedenle kendilerinden bu yönde bir irade koymalarını talep edeceğiz.

Bu Trafik Şurası’na Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve ilgili tüm bakanlıklar katkı sağlamalı ve neticede trafikte ölümleri azaltan bu çalışma nihayete ermelidir. Haklı bir noktayı da belirtmeden geçmek eksik kalır. Ülkemizde 26.000km’ye uzanan bölünmüş yollar, ölümlü kazaların azalması ve önlenmesi noktasında büyük katkı sağlamış durumdadır. Yayınlanan son raporlara göre araç sayısındaki artışa rağmen, ölümlü trafik kazalarında yüzde 15’lik bir azalma gözlemleniyor. Bu, memnuniyet verici bir gelişmedir. İşte biz de bu neticelere ulaşmak istiyoruz.

Kaza, kader değildir. Kadere boyun eğmek yerine kazalarla mücadele edilmelidir. Paydaşlarımız ve bürokrasi cephesi topyekun bir katkı sağlamalı ve biz çocuk yaşta eğitimden başlayarak bu sorunu kökten çözmeliyiz. Denetim ve uygulamalar kısa süreli çarelerdir, asla sorunu çözemezler. Avrupa ile ülkemizi kıyasladığımızda fotoğrafı daha net görebiliyoruz. Trafikte Avrupa’nın yaklaşık iki katı kadar ölüm yaşıyoruz. Sürücü kusurlarının kazalara olan etkisiyle bu istatistiklere baktığımız vakit, ülkemizde eğitimin, denetimin ne denli yetersiz kaldığını; şoförlerimizin ağır şartlarda uzun sürelerle çalıştığını  görmüş olacağız diye düşünüyorum. Kazaların azalması ekonomik yönden de şirketlerimize yarayacaktır elbet. Unutmayalım ki bazen bir ölümlü-yaralanmalı kaza bir şirket batırıyor.

 

2018’i ‘Trafik yılı’ ilan ediyoruz

Öte yandan, TOF olarak bu yılı ve 2018’in ilk yarısını Trafik Yılı ilan ediyoruz. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, İçişleri, Ulaştırma, Milli Eğitim ve Çalışma Bakanlıkları ile sıkı bir çalışma içinde olacağız. Bu bağlamda federasyon olarak, federasyonlar olarak, Odalar Birliği Sektör Meclisi olarak tüm paydaşlarımızın katkı sağlamasını bekleyeceğiz. Trafik kazaları ülke ve dünya gündeminin en büyük sorunlarından biri olmaktan çıkarılmalı, bunun için çalışacağız. Akıllı sistemleri denetimlerde daha sık kullanacağız. Bilmekteyiz ki ABD’de gerçekleştirilen testlerde, akıllı uyarı sistemleri bulunan araçların trafik kazalarına karışma oranı yüzde 70 oranında azalmış durumdadır.

Bu gerekçe ile ticari araçlarda bu tarz uyarı ve güvenlik sistemlerinin zorunlu hale getirilmesi gerekmektedir. Son yıllarda ülkemizde yaşanan kazalara bakıldığı zaman, bölünmüş yolların da artmasıyla artık kaza nedenleri şoförlerin dikkatinin dağılması, telefonla konuşması, uyuklaması gibi nedenlere dönüşmüş olduğu ve büyük can kayıplarının arkadan çarpma şeklinde yaşanan kazalarda meydana geldiği gözlemlenecektir. Keza, emniyet kemeri kullanımının yaygınlaşması, kaza sonrası yaşanacak olumsuzluklar için birer önlem mahiyetinde olmak üzere, yol üzeri tesislerimizde birer mobil sağlık birimi ve araç çekicisi bulundurmak gibi hamlelerimiz olacak. Bunların hepsi ve daha fazlasını zamanla, süreç ilerledikçe siz değerli takipçilerimizle paylaşacağız.

 

Başbakan randevuya ‘Evet’ dedi

Son olarak, sayın Başbakanımız’dan Odalar Birliği Sektör Meclisi adına bir toplantı talep etmiş bulunmaktayım. Kendileri de bu teklifimi kabul ederek “Ne zaman isterseniz, randevu alın buyurun görüşelim” dedi.

Yolcu Taşımacılığı Konseyi ve Yol Taşımacılığı Danışma Kurulu oluşturmak üzere kendisine taleplerimizi ilettik. Kendileri ise, gelin konuşalım talebinizi yerine getirelim dediler.

Biz, bundan sonra da bizim bilgimiz dışında hazırlanan mevzuatların esiri olmamaya çalışacağız. Taleplerimize samimi yaklaşımı, ilgisi ve alakasından ötürü sayın Başbakanımız Binali Yıldırım beye, sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya da, sayın Ulaştırma Bakanımız Ahmet Arslan’a ve emeği geçen tüm bürokratlara teşekkür ediyorum.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."