• Dolar Alış / Satış: 5.26 / 5.27
  • Euro Alış / Satış: 5.934 / 5.944
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Bakü-Tiflis-Kars treni yola çıktı

28 Temmuz 2017
Bakü-Tiflis-Kars treni yola çıktı

Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Kazakistan’ı demiryoluyla bir birine bağlayan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, deneme seferlerine başladı. Trenin ilk yolcuları, Ulaştırma Bakanı Arslan ve üç ülkenin yetkilileri oldu…

ULAŞTIRMA Bakanı Ahmet Arslan; Azerbaycan Demiryolları İdaresi Başkanı Cavid Gurbanov, Gürcistan Demiryolları Başkanı Mamuka Bakhtadze ve Kazakistan Demiryolları Başkanı Kanat Alpispayev’i de yanına alarak, büyük kısmı tamamlanan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu’nun deneme sürüşünü gerçekleştirdi.

Bakan Arslan, yol boyunca inşaat çalışmalarını yerinde görme ve üç ülkenin yöneticileriyle görüş alışverişi yapma fırsatı bulduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Zor bir güzergahta çalışıyoruz. Bu projede 3 ülke birlikte çalışıyor. Memnuniyetle ifade edebiliriz ki ilk defa yolculu seyahat yapıyoruz. Bugün bir tarih yazılıyor. Sizinle bu tarihe şahitlik ediyoruz.

Kısa süre içinde Türkiye ve Gürcistan’daki çalışmalar, üç ülkenin iş birliğiyle inşallah bitmiş olacak. Bu hattı özellikle yük taşımacılığının hizmetine sunmuş olacağız. Bu proje, üç ülkenin dünyanın hizmetine sunduğu bir proje olacak. En az bizim kadar Kazakistan’ı, Çin’i ve Avrupa’nın tamamını ilgilendiriyor. Çünkü başka koridorları düşündüğünüzde çok daha kısa sürede ve düşük maliyette yük getirisi sağlanabiliyor.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN