• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Bakanlık belgesine sahip çıksın

5 Ekim 2016
Bakanlık belgesine sahip çıksın

İstanbul UKOME’nin turizm araçlarına 5 yaş sınırı getirmesini, ‘yasal hakkın gaspı’ olarak niteleyen taşımacılar, kendilerine yetki belgesi veren Ulaştırma Bakanlığı’nı göreve çağırdı. ‘Yasa mı, belediyenin kararı mı’ bunun artık netleşmesi isteniyor.

UKOME’nin ‘kabul edilemez’ kararı yargıda…

UKOME, yetki sınırları dışına çıkarak turizm taşımacılığı yapan araçlara 5 yaş sınırı getirmişti. Kaosa davetiye çıkaran karar, Turizm Taşımacıları Derneği (TTDER) tarafından yargıya taşındı. İtirazın temelinde, kararın yasalara aykırılığı yatıyor. Şöyleki: Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği kapsamında yer alan turizm taşımacılığı; ‘arızi’ ve ‘grup taşımacılığı’ olarak tanımlanmış. Dolayısıyla bu konuda belediyelerin bir düzenleme yetkisi yoktur. Yaptığı düzenlemelerde de, ilgili kanun hükümlerini dikkate almak zorundadır. Belediyelerin vereceği izin belgeleri, yetki belgesinin üzerinde kesinlikle olamaz…

Bakanlık yetkilisi de ‘kanuna aykırı’ demişti

HATIRLANACAĞI üzere; düzenleme talebinin kimden geldiği bilinmeyen bu karara, toplantıda hazır bulunan Ulaştırma Bakanlığı yetkilisi, ‘kanun ve yönetmeliğe aykırıdır’ şerhi koymuştu. Kesinlikle doğrudur; o halde bu yasal olmayan hatadan dönülmesi için Ulaştırma Bakanlığı’nın hemen devreye girmesi gerekiyor. Beklenti bu yönde… Yasanın size verdiği yetkiyle taşımacıya belge veriyorsanız; belediye de olsa, UKOME de olsa kendisini bunun üzerinde göremez! Hele de araçların yaşını kesinlikle belirleyemez! Belirler ve bunu uygularsa da, belgenin kendisi tartışılır hale gelecektir. Yani KAOS!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."