• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

AŞTİ için Mamak çok yanlış tercih

27 Eylül 2016
AŞTİ için Mamak çok yanlış tercih

SON yıllarda yapılan otogarların neredeyse tamamı sektör için, esnaf için sıkıntı yaratıyor. En son örnek Mersin… O kadar çok canımız yandı ki, artık yeni otogar denince korkmaya başlar olduk. Bakanlıklarımıza ve yerel yönetimlerimize hep şunu söylüyoruz; lütfen otogar yapmadan önce yolculuk süresini ve maliyeti dikkate alın!

Bununla da yetinmeyin, sektör kuruluşlarına, odalara ve ilgili kuruluşlara danışıp fikirlerini alın. Aksi halde çok güzel ve gösterişli otogarlar yapsanız bile, elinizde patlayabilir. Yine bunun en canlı örneği Mersin…

Şimdi gelelim Başkenimiz Ankara’ya… Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali (AŞTİ); konumu, yapısı ve kolay erişilebilirliği ile belki de Türkiye’nin en örnek otogarı konumunda. Herkesin övgüyle söz edip örnek gösterdiği bir otogar.

Her yere yakın ve toplu taşıma ağlarının tam ortasında. Yapısı dedim ya, istense en az 10-15 yıl daha sağlıklı şekilde hizmet verebilir. Ancak tüm bu pozitif yanlarına karşın otogarımız boşaltılacak.

Bizler de NATO Yolu ve Çevre Yolu’nun kesiştiği noktada, eski Mamak Çöplüğü’nün yanındaki 100 bin metrekarelik alanda yapılacak otogara taşınmak zorunda kalacağız. Bir kere şunu net şekilde söylemek istiyorum; yer konusu tamamen yanlış. Herkes için çok ciddi zaman ve ekonomik kayıplara neden olacaktır. Bildiğiniz gibi Ankara, memur ve öğrenci kenti. Gelir seviyesi belli. Diyelim öğrenci Eskişehir’e gidecek; otobüs parası 15 lira… Otogara gitmek için ise bundan çok daha fazlasını ödemek durumunda kalacak. Siz Sincan’dan yeni yapılacak otogara taksiyle gitmeye kalksanız, en az 150 lira yazacaktır. Vatandaşa da yazık, yolcusunu kaybedecek otobüsçüye de… Neresinden bakılırsa bakılsın, otogarın oraya taşınmasının izahı olamaz. Mevcut AŞTİ talebi karşılamıyor desen, zaten otobüs yolcu sayısı hayli azalmıştır. İhale yapılmış; ihaleyi alan Bayburt A.Ş.’nin 2 yılda otogarı bitireceği belirtiliyor. Şimdiden söylüyorum; herkes büyük sıkıntı çekecek. Hala bir oluru varsa, yeri değiştirmelerini rica ediyoruz.

İstanbul Yolu’na yakın bir yer bulunursa mağduriyet yaşanmaz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."