• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.834 / 4.842
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Ankara toplantısı iyi bir başlangıç oldu

29 Kasım 2016
Ankara toplantısı iyi bir başlangıç oldu

KARAYOLU yolcu taşımacılarının; özellikle de şehirlerarası otobüs sektörünün sorunları, son yıllarda artmaya başladı. Bunun en önemli nedenlerinden birisi, hiç kuşkusuz hükümetin hava, demir ve denizyollarına uyguladığı pozitif ayırımcılıktır. Bu politik yaklaşım; yasa ve yönetmeliklerin yanı sıra uygulamalara da yansıyor. En yakın örnek, yeni yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün şehirlerarası otobüsçülere zorunlu kılınması… Bu mecburiyetin sektörün sırtına nasıl bir yük getirdiğini, artık herkes iyi biliyor.

Bu sıkıntıların artık bir an evvel çözüme kavuşması gerekiyor; aksi halde sektör büyük darbe alacak, bundan ülke de hükümet de olumsuz etkilenecektir. Dolayısıyla bu sorunların çözümünde herkesin üzerine sorumluluk düşüyor.

Burada iki taraf var; sektör ve devlet, yani hükümet… Çözümün tek yolu ise, diyalog! O halde diyalogu artırabildiğimiz sürece, çözüme de o oranda yaklaşırız. Geçtiğimiz hafta işte bu uğurda çok önemli, hatta tarihi bir adım atıldı… Kentiçinden turizme, şehirlerarasından servisçisine kadar tüm karayolu taşımacılarının temsil edildiği TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi, bir ilk olarak toplantısını Türkiye’nin yönetildiği TMBB’de gerçekleştirdi. Bana göre bu nokta bile başlı başına önem taşıyor. Bundan dolayı toplantının gerçekleşmesinde katkıları olan herkese, özellikle de ulaştırmanın önemli bilim insanlarından milletvekili Mustafa Ilıcalı’ya teşekkür ediyorum.

Ben de meclis üyesi olarak toplantıya katıldım. Orada çok şey konuşuldu, çok şey söylendi; hepsi de son derece önemli ve değerliydi. Toplantıdan çözüm çıktı mı hayır; ama bir umut çıktı ve önemli olan da bu. Yukarıda da belirttiğim gibi, devletle sektörün yakınlaşması açısından, bana göre bu buluşma çok iyi bir başlangıç oldu. Bir kez sektör olarak; bakanlık yetkililerine, 4 partiden milletvekillerine ve önemli bürokratlara sorunlarımızı birinci ağızdan iletme fırsatı bulduk ve onlar da bizim ne istediğimizi öğrenmiş oldu. ‘Çözüm olmasa da umut çıktı’ dememe gelince; toplantıda 2017 yılının ilk yarısında bir ‘çalıştay’ düzenlenmesi yönünde konsensus oluştu. Toplantıyı yöneten sayın Mustafa Ilıcalı, haklı olarak çalıştayda 4 ulaşım modunun da bulunması gerektiğinin altını çizdi.

Bu öneri, karayolu taşımacıları tarafından olumlu karşılandı. Sayın Ilıcalı’nın üzerinde durmamız gereken bir önerisi vardı ki; bana göre çok doğru… “Aslında sorunlarınızın yüzde 50’sinden fazlası çözülebilir nitelikte. Sorunlarınızı ayrı ayrı şeylermiş gibi dile getireceğinize, bir sistematik içerisinde ele alın ve bunu bir taslak, bir tasarı halinde hükümetin önüne koyun. O zaman çözüm daha da kolaylaşır” dedi sayın Ilıcalı… Çalıştay için önümüzde uzun gibi görünen bir zaman var; ancak bana göre kısa… Sektör, bugüne kadar olduğu gibi çalıştaya da aynı şekilde katılırsa çözümsüzlüğün bir tekrarı yaşanır. Vakit geçirilmeden tüm karayolu taşımacıları şimdiden kolları sıvamalı, akademik de destek alarak alternatif yasa ve yönetmelikler üzerinde çalışmalıdır. Öyle bir hazırlanmalıyız ki, 4 ulaşım modunun ve hükümet kanadının hazır bulunduğu çalıştayda, sektörümüz lehine sonuçlar çıkarabilelim. Ölü sezon, iş yok… Herkesin bol bol zamanı var ki; enerjimizi çalıştayın başarısı için harcayalım!

Gelecek hafta köprü zorunluluğu ile ilgili toplantıda yaşanan diyaloğu ve benim bu konudaki yaklaşımımı geniş şeklide ele alacağım…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."