• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Anadolu ISUZU, ihracatını en çok artıran 5’inci şirket oldu

28 Haziran 2017
Anadolu ISUZU, ihracatını en çok artıran 5’inci şirket oldu

Bir yıl aradan sonra 2016’da 11. kez küçük otobüsün ihracat lideri olan Anadolu ISUZU, TİM’in ‘İlk 1000 İhracatçı Firma’ araştırmasının sonuçlarına göre; ihracatını oransal olarak en çok artıran firmalar sıralamasında 5’inci oldu.

TÜRKİYE otomotivinin güçlü markası Anadolu ISUZU, ihracatıyla ülke ekonomisine önemli katma değer sağlıyor. 2004-2014 yılları arasında üst üste on bir yıl midibüs ihracat liderliği unvanını elde eden şirket, bir yıllık aradan sonra 2016 yılında da tekrar midibüs ihracat şampiyonu olmuştu.

Türkiye’de üretilen ve dünyaya ihraç edilen Isuzu midibüs ve otobüsleri sayesinde Anadolu Isuzu, 2016 yılında ihracatını oransal olarak en çok artıran 5. firma oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin açıkladığı 2016 yılı “İlk 1000 İhracatçı Firma” araştırmasının sonuçlarına göre Türkiye’nin geçen yıl dünya ticaretinden aldığı pay yüzde 0,89 olarak gerçekleşti. İlk 1000 firmanın sektörel performanslarına bakıldığında, otomotivin yüzde 27,2’lik pay ile 2016’da da birinciliğini sürdürdüğünü ve sektörün geçen yıl 22 milyar 184 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiği gözüküyor.

İhracatını oransal olarak en çok artıran firmaların büyük yol kat ettiğini söyleyen Büyükekşi, Anadolu Isuzu’nun bu sınıfta beşinci sırada yer aldığını belirtti.

Anadolu Isuzu uyguladığı global strateji sayesinde, 2016 yılında 666 adet araç satışı gerçekleştirerek 56 milyon Euro’luk ihracata ulaştı.

Geçmiş yıllarda daha stabil durumda olan şirketin ihracat portföyü, yeni distribütör atamaları ile birlikte ivme kazanırken bu kapsamda 2016 yılında, 6 yeni distribütör ile anlaşma imzalandı.

Anadolu Isuzu, otobüs ürün grubunda her geçen yıl artan bir satış trendi yakalayarak 2016 yılında ihracatta yüzde 100’ün üzerinde büyüme gerçekleştirdi. Diğer yandan çeşitli ülkelerde yaşanan kriz nedeniyle kaybedilen pazarlar yerine yeni ülkeler müşteri portföyüne eklendi.

Anadolu Isuzu, Avrupa’da karayolu taşımacılığında önemli bir pazarı oluşturan belirli ülkelere 2016 yılında 100’ün üzerinde araç satışı gerçekleştirdi. Ayrıca, Anadolu Isuzu’nun ilk CNG araçlarının satışı da yine Avrupa’ya yapıldı.

Anadolu Isuzu, Türkiye’nin toplam midibüs ihracat pazarında yüzde 53’lük pazar payı ile liderlik unvanını elinde bulunduruyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."