• Dolar Alış / Satış: 5.464 / 5.474
  • Euro Alış / Satış: 6.203 / 6.215
  • ISTANBUL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

AKLIMIZI BAŞIMIZA ALALIM!

26 Haziran 2018
AKLIMIZI BAŞIMIZA ALALIM!

‘SEKTÖRÜN BEKA SORUNU VAR’ DİYEN UYOF GENEL BAŞKANI İMRAN OKUMUŞ UYARDI:

OKUMUŞ: Kamburumuz haline gelen ücretsiz servis ve şehiriçi yazıhaneler yüzünden para kazanamıyoruz. Bireysel otobüsçü, buna dayanamayıp sistemden çıktı. Artık firmalarımız bile otobüs alamaz oldu. Kalite düşüyor, bu da mevcut durumun sürdürülebilir olmaktan çıktığının açık göstergesidir. Sürece radikal şekilde müdahale etmeliyiz.

Kamburlarımızdan kurtulmalıyız

HAVA, demir ve denizyolları geliştikçe, otobüsçü için çember daralıyor. Bir de dövize endeksli artan maliyetler var ki, sektörün elini ayağını bağlıyor. Bu zor dönemeçte, Uluslararası ve Yurtiçi Otobüsçüler Federasyonu (UYOF) Genel Başkanı İmran Okumuş’tan kritik uyarı geldi. Sektörün mevcut realitesine dikkat çeken Okumuş, “Gelirlerin giderleri karşılama oranı giderek düşüyor. Hatta yılın önemli kısmında zarar ediyoruz. Bunun nedeni, kaba tabirle ‘bonkörlüğümüz’dür. Ücretsiz servislere, şehiriçi yazıhanelere ve belki de artık sorgulanması gereken ikramlara tonlarca para harcıyoruz. Koşullar çetin doğru; ancak bizim yaptığımız ne akıla ne de ekonomiye sığıyor” dedi.

Kendi çaremizi üretmeliyiz…

OKUMUŞ, şunları söyledi: Kalitemiz  ve konforlu otobüslerimizle övünen bir sektör iken, bugün otobüs alamayan bir sektöre dönüştük. Yanlış politikalar ve haksız uygulamalarımızla zaten bireyselciyi yok ettik, bizler ise ancak kiralama suretiyle otobüs alabiliyoruz. Maalesef küçüğünden büyüğüne; bütün firmalar benzer bir realiteyle karşı karşıya. Meslek; bu yapısı ve kambur haline gelmiş mevcut giderleriyle sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Acil müdahale şart olmuştur. Peki çıkış yok mu, elbette ki var ve bunu yapacak olan da bizleriz. Artık sadece devletten isteyen olmaktan çıkıp, kendi çarelerimizi üretmeliyiz. Neler yapabiliriz? Öncelikle bütün federasyonlar bir araya gelecek…

Birlikte hareket kaçınılmaz!

OKUMUŞ: TOF, TOFED, UYOF olarak; kendi aramızdaki bütün farklılıkları bir kenara bırakıp, ‘sektörü nasıl kurtarırız’a odaklanmalıyız. Servisleri nasıl kaldırırız, şehiriçi yazıhane yükünden nasıl kurtulabiliriz, otogar ücretlerini nasıl aşağı çekebiliriz; projeler geliştirip hemen hayata geçirmenin yol haritalarını belirlemeliyiz. Evet; 3. köprü ciddi bir yük getirmiştir, evet akaryakıt fiyatları yüksektir, evet vergi noktası sıkıntılı; ama emin olun bizler yukarıda saydığım maliyetlerden kurtulabilirsek önümüzü görür, yolumuza devam edebiliriz. Dolayısıyla bir noktaya saplanıp kalmamamız gerekiyor. Saplantıdan kurtulursak, yıllardır elde edemediğimiz ilerlemeyi kaydedebiliriz…

Patronlar sahneye çıkmalı!

ARTIK firma sahiplerinin daha fazla sorumluluk alması gerektiğinin de altını çizen UYOF Genel Başkanı İmran Okumuş, sözlerini şöyle tamamladı: Federasyonların bir araya gelmesi de yeterli değil. Patronlar artık sahne almak zorunda. Neticede, bir takım dönüşümleri hayata geçirecek olan da onlardır. Ben Ulusoy Seyahat adına taşın altına elimi koymaya hazır olduğumu defaetle dile getiriyor ve ‘Servisleri hemen kaldıralım, şehiriçi yazıhaneleri hemen kapatalım’ diyorum. Bu noktada özellikle büyük firmalarımıza, büyük sorumluluklar düşüyor. Unutulmasın büyüklük yıkıcı rekabet etmeyi ve küçüğü ezmeyi değil, korumayı gerektirir; çünkü büyüklük sorumluluktur.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN