• Dolar Alış / Satış: 3.928 / 3.935
  • Euro Alış / Satış: 4.822 / 4.831
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

‘Akıllı Yıldız’ sürücüyü aratmadı

1 Ağustos 2016
‘Akıllı Yıldız’ sürücüyü aratmadı

Teknolojiye yön veren Mercedes-Benz, sonunda sürücüsüz yol alabilen otobüsü de geliştirdi. Çizgileriyle uzay aracını çağrıştıran ‘CityPilot’ adlı akıllı otobüs, Hollanda’da 20 kilometrelik test sürüşünü başarıyla tamamladı

DÜNYANIN lider otobüs markası Mercedes-Benz, bu alandaki çağdaş uygulamaların da öncüsü konumunda. Bugüne kadar farklı enerji kaynaklarıyla çalışan otobüs modelleri geliştiren dünya devi, tüm dünyada büyük ses getiren sürücüsüz yol alan kentiçi otobüsü de üretti.

Mercedes-Benz‘in CityPilot adını verdiği akıllı otobüs, gazetemizin de izlediği ilk test yolculuğunu tamamladı. Hollanda Amsterdam’daki Schiphol havalimanından başlayan rota, 20 kilometre uzaklığındaki Haarlem adlı kasabaya kadar sürdü. Sürücüsüz de çalışma özelliğine sahip bu otobüs, test yolculuğunda trafik ışıklarında durdu, tünellerden ve yayaların arasından geçerek gerçek hayat koşullarında yolculuğunu tamamladı.

Mercedes-Benz yetkilileri, test sürüşü öncesi Akıllı Otobüs CityPilot ile ilgili olarak sektörel basının temsilcilerine teknik bilgiler verdi.

Yetkililerin paylaştığı bilgilere göre; CityPilot programında geliştirilen otomatik pilota sahip yolcu otobüsü maksimum 70 km/h hıza kadar yönetimini sürdürebiliyor. Navigasyon sayesinde duracağı durakları ve rotayı da belirleyen akıllı otobüs, duraklara yaklaştığında yavaşlıyor ve yolcuları indirip bindirme işlemini gerçekleştiriyor.

Mercedes-Benz’in iki yıl kadar önce başlattığı programla otomatik pilota sahip toplu taşıma araçaları, geleceğin otobüsleri konseptiyle ortaya çıktı. Tasarım olarak da günümüzün ötesinde şık bir görünüme sahip toplu taşıma araçlarının gelecekte hayatımıza girmesi ve toplu taşımacılığı kökünden değiştirmesi bekleniyor.

 

mercedes hollanda5

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."