• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.852 / 4.86
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

AĞLAMAYANA EMZİK YOK

24 Mayıs 2017
AĞLAMAYANA EMZİK YOK

RAMAZAN ayı, rahmet ve bereket ayı şüphesiz; öte yandan, otobüsçü için dert ve keder ayı. Henüz sezon başlamadan gelen ramazan, bu nedenle biraz endişe veriyor otobüsçüye. Sektörde şaşkın, çaresiz, bir o kadar da umutlu bir bekleyiş hâkim. Umut fakirin ekmeği diye boşuna dememişler; umuyor otobüsçü de, bıkmadan, usanmadan. Ramazan ayının stresini şimdiden yaşamaya başlayan sektör, güleceği günleri, bayramı iple çekmekte.

Nedir ramazanda sektörü bunca daraltan, bunaltan? Neden birden çok, ama başlıca havayolu şirketleri diyebiliriz. Son on beş yıldır sektör havayollarından çektiği kadar kimseden çekmedi. Bayramda seyranda, dört kişilik bir ailenin aylık mutfak masrafını bilet bedeli olarak vatandaşın cebinden alan havayolu şirketleri; talebin düşük olduğu böyle günlerde ise, iki kilo zeytinyağı parasına uçuruyorlar vatandaşı. Bilet fiyatlarındaki bu dengesiz düşüş bir de reklamlarla süslenince, otobüsçüye de sıcak basıyor haliyle. Bakanlık bu konuda karar mercii değil, bu nedenle havayolu şirketlerinin dalgalı fiyat politikasına müdahalesi söz konusu değil. Ancak bir düzenleme için ricacı olabilir. Düzenleme yapıp yapmamak, tamamen havayolu şirketlerinin keyfine bağlı bir durum. Vatandaş ise dünden razı, ucuza uçuyorum daha ne isterim diyor. Geçen bayram tatilinde kredi kartıyla ödediği bilet parasının taksitleri hala bitmemiş olmasına rağmen hem de. Onun da huyu bu, çabuk unutuyor. Peki, yok mu bunun bir çaresi? Eldeki verilerle varılan sonuç şöyle; havayolu şirketlerinin dokunulmazlıkları var. Haliyle onlara dokunamayan, otobüsçüye bir de onların payına dokunuyor. Hava yolu şirketleri fiyatları tamamen kendi inisiyatifleriyle belirliyorlar. Devletin herhangi bir kısıt koyma ya da sınırlama getirme yetkisi yok. Aynı uçak içerisinde yan yana oturan iki yolcu aynı mesafeye seyahat etmeleri ve uçuş boyunca aynı hizmeti almalarına rağmen; birisi bu hizmet için 55 TL öderken, diğeri 550 TL ödüyor. Üstelik bu duruma ne yolcunun, ne tüketici hakları derneklerinin, ne de rekabet kurumunun sesi çıkmıyor. Bakanlık yetki sahibi değil tamam da, rekabet kurumu buna pek tabii dur diyebilir. Tüketici hakları derneklerinin bu konuda hiçbir çaba içerisine girmemeleri ise hayli enteresan. Daha enteresan olan bir şey var ki, tabiri caizse, kazığı bizzat yiyen yolcu buna gıkını bile çıkarmıyor. O; aksine kendine kızıyor, bileti daha erken alsaydım ben de ucuza uçardım diye. Öğrenilmiş çaresizlik dedikleri bu olsa gerek.

Devlet havayolları şirketlerini elleyemiyor, çünkü ülkemizce de kabul edilmiş uluslar arası sivil havacılık kanunu ile korunuyorlar. Yine aynı şekilde, devlet hava yolları şirketlerine vergisiz yakıt veriyor çünkü uluslar arası yaptırımlar söz konusu. Yani devlet bürokratik olarak bu duruma müdahale edebilme imkânına sahip değil.

Bu gidişe bir dur demek, belki de her şeyi değiştirmek, sadece bireylerin elinde. Empati kuralım, otobüsle seyahat eden bir yolcu olarak sizinle aynı otobüste aynı yöne giden bir kişinin bilet ücreti olarak sizden daha az ödemesini kabul eder misiniz? Örnekleriyle çok karşılaşmış biri olarak söyleyeyim, beş liralık fark için devlet kademesinde ve bağımsız kuruluşlarda ayağa kaldırmadığınız kimse kalmaz. Peki, aynı durumu uçak yolculuğunda neden kabul edip sineye çekiyorsunuz? Hakkınızı aramanın vakti sizce de artık gelmedi mi?

Bakanlıklara yapılacak başvurular müspet bir sonuç vermeyebilir, malum yasalar var. Lakin bizler sektör olarak bu haksız rekabetin önlenmesi adına Rekabet Kurumu’na bireysel veya sektörel başvurularda bulunabiliriz. Aynı şekilde, birer yolcu olarak da Tüketici Dernekleri’ne başvurarak hakkımızı arayabiliriz. Yasalarla korunuyor olmak kimseye adaletsiz ve haksız uygulamalarda bulunma hakkı vermez. Bunu havayolu şirketlerinin de öğrenebilmesi adına bir an evvel harekete geçmek gerek. Belki böylece ramazan ayı otobüsçü için stres ayı olmaktan çıkar. Hadi bakalım, ağlamayana emzik yok.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."