• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

59 ilden 680 startup başvurusu

30 Mayıs 2017
59 ilden 680 startup başvurusu

Mercedes-Benz Türk’ün ‘50. Yılda 50 Startup’ projesine;  Edirne’den Hakkâri’ye, Artvin’den Antalya’ya 59 ilden 680 başvuru yapıldı. Bunların yüzde 90’ı, ilk startup başvurusu yaparken; Fikrini tarif eden “akıllı şehirler” teması ise, startupların ana alanlarından biri oldu.

BİR milyar euroyu aşan yatırımlarıyla Türkiye’ye değer katan otomotivin yarım asırlık çınarı Mercedes-Benz Türk’ün başlattığı “50. Yılda 50 Startup” projesine başvurular tamamlandı. Toplam 58 ilden yapılan 680 başvurunun yarısından fazlasını, yenilikçi ve sürdürülebilir akıllı şehirler için çalışan startup’lar oluşturdu.

Otobüsün devinin yenilikçi, sürdürülebilir ve yaratıcı fikirleri destekleyerek topluma ve çevreye fayda sağlayan, pozitif sosyal etkisi olan ve hayatı kolaylaştıran çözümler üreten yaklaşımlara katkıda bulunmak amacıyla başlattığı projede seçim aşamasına geçildi. Mercedes-Benz Türk’ün, Yaşama Dair Vakfı, Impact Hub İstanbul ve StartersHub işbirliği ile yürüttüğü projede başvurular, proje için oluşturulan mikrosite (www.startup50mbt.com) üzerinden alındı.

 

Dört bir yandan başvuru

680 başvurunun üçte ikisi, İstanbul, Ankara ve İzmir’den geldi. Bunun dışında en çok başvuru yapılan iller ise Kocaeli, Bursa, Kayseri, Sakarya, Eskişehir, Antalya ve Konya… Projeye şu illerden başvuru yapıldı:

Ege Bölgesi’nden Afyonkarahisar, Denizli, Muğla ve Manisa; Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Hakkâri, Kars, Mardin, Sivas, Şırnak; Karadeniz Bölgesi’nden Artvin, Ordu, Rize ve Zonguldak; Akdeniz Bölgesi’nden Antalya, Isparta, Hatay; Marmara Bölgesi’nden Edirne, Bolu ve Yalova ve İç Anadolu Bölgesi’nden Yozgat, Niğde ve Aksaray…

 

İlk destek Mercedes’ten

Projeye başvuran 5 startup’tan 4’ünün çaldığı ilk kapı Mercedes-Benz Türk oldu. Yarışmaya başvuran 559 girişimci, startup’larını hayata geçirmek veya büyütmek için daha önce herhangi bir yatırımcıdan veya yarışmadan kaynak almadığını belirtti. Projeye 15 ila 67 yaşına kadar geniş bir yaş aralığındaki girişimciler başvurdu. Bunların yüzde 80’ini ise İnsan Kaynakları literatürüne “Y Jenerasyonu” (Millenials) olarak geçen 25-30 yaş aralığındaki gençler oluşturdu. “Y Jenerasyonu” iş yaşamlarında sosyal sorumluluk, özgüven, esneklik, hedef odaklılık, fark yaratmak ve fark edilmekten hoşlanmak, değişime açık olmak değerleriyle öne çıkıyor. Başvuranların 290’ı üniversite, 160’ı lisansüstü ve doktora, 215’i ise lise mezunu, 15’i ise ilköğretim mezunu. Başvuruların yarısından fazlası yenilikçi ve sürdürülebilir şehirler için çalışan startup’lardan oluşuyor. Kaynakların etkin ve akıllıca tüketildiği, doğaya saygılı, çevre sorunlarının minimuma indirgendiği, konforlu, sağlıklı, yurttaş odaklı, kendi kendine yetebilen yeni yaşam alanları yaratabilme fikrini tarif eden “akıllı şehirler” teması, başvuran startup’ların ana alanlarından biri oldu.

 

Toplam ödül 500.000 TL

Başvuruları tamamlanan “50. Yılda 50 Startup” projesinde bundan sonraki aşamada seçim sürecine geçiliyor. İki aşamalı seçim sürecinde proje jürisi, ödüle layık görülen 50 startup’ı seçecek. Birinci aşamada jüri tarafından seçilerek ön elemeyi geçen 100 startup,  İstanbul’da bir günlük eğitim kampında buluşacak. Eğitim kampında mentorlar eşliğinde pazarlama, iş planı oluşturma eğitimleri alarak, nihai iş planı sunumlarını hazırlayacaklar.  Ardından jüri, 100 startup arasından ikinci aşama seçimle ödüllendirilecek 50 startup’ı belirleyecek. Seçilen 50 startup’a toplamda 500.000 TL’lik para ödülü verilecek.

 

Startup’un jüri üyeleri

Mercedes-Benz Türk en doğru seçimleri yapabilmek için “50. Yılda 50 Startup” projesi kapsamında konusunda uzman jüri üyelerinin desteğini alıyor. Startuplar konusunda öncü basın temsilcileri Ahmet Can Şit ve Timur Sırt jüride yer alıyor.

Ayrıca Jüride sivil toplum kuruluşlarını temsilen Yaşama Dair Vakıf, sosyal girişim destekleme ağlarını temsilen StartersHub ve Impact Hub İstanbul bulunuyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."