• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

50 yaratıcı fikire 500 bin TL hibe

10 Temmuz 2017
50 yaratıcı fikire 500 bin TL hibe

MERCEDES-Benz Türk’ün başlattığı “50. Yılda 50 Startup” yarışmasının kazananları belli oldu. İlk 3’e girenlere 50’şer bin olmak üzere; 50 Startup’a toplam 500 bin TL ödül fabrikada düzenlenen törenle takdim edildi…

 

DİREKTÖRLER Kurulu Başkanı Süer Sülün: Projemizin en ayrıştırıcı özelliği, verdiğimiz desteğin karşılıksız ve hibe şeklinde olması. Sosyal etkisi olan ve hayatı kolaylaştıran projeler üretip hayata geçirmeye devam edeceğiz…

İSTİHDAMI ve katma değeri ile ülkemizin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan otobüsün lideri Mercedes-Benz Türk, kuruluşunun 50’nci yılında çok anlamlı bir projeye imzasını attı.

1967 yılında Otomarsan ismiyle İstanbul’da kurulan ve bugüne kadar Türkiye’ye 1 milyar Euro’yu aşan yatırım yapan dev şirket, bu özel yılın anısına yaratıcı fikirlere destek vermek amacıyla “50. Yılda 50 Startup” yarışması başlatmıştı.

Jürinin iki aşamalı seçimiyle belirlenen 50 startup, Mercedes-Benz Türk tarafından tamamen hibe edilen toplam 500.000 TL’lik desteğe hak kazandı. Mercedes-Benz Türk’ün, Yaşama Dair Vakfı, Impact Hub İstanbul ve StartersHub  işbirliği ile yürüttüğü projenin ödülleri, geçen hafta Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

 

İlk 3’e 50’şer bin ödül verildi

“50. Yılda 50 Startup” projesinin yarışmasında Kadir Can Kırkoyun’un (17 yaşı ile en genç kazanan oldu) geliştirdiği kodlama dersindeki platform ihtiyacına yardımcı olmak için oyunlaştırılmış mobil platform sağlayan Scode projesi; Kadir Demircioğlu’nun geliştirdiği kumaşları daha işlevsel hale getiren, akıllı kumaş projesi; Umutcan Duman’ın geliştirdiği atık toplama süreçlerini akıllı hale getirerek maliyetleri ve karbon salınımını yüzde 55’e varan oranda azaltan proje ilk üçe girerek 50’şer bin TL’lik büyük ödülün sahibi oldu.

 

‘Akıllı Şehirler’ öne çıktı

Yarışmayı kazanan 50 startup’ın 19’u, “akıllı şehir” uygulamaları olarak tasarlanan yenilikçi fikirler oldu.

Akıllı şehir uygulamalarını ise 15 projeyle sağlık, 11’er projeyle çevre ve eğitim,7 projeyle engelli erişimi takip etti. Sürdürülebilir tarım, enerji ve ulaşım da yarışmayı kazanan startup’lar arasında öne çıkan temalar arasında yer aldı.

Kazanan 50 startup arasında ayrıca çevre, geri dönüşüm, iş sağlığı ve güvenliği, istihdam, çalışma hakları, toplumsal cinsiyet konularını ele alan projeler bulunuyor.

Bu arada yarışmayı kazananların 33’ü İstanbul’dan, 9’u Ankara’dan olurken; 4’ü İzmir’den olurken; Tekirdağ, Tokat, Yalova ve Mersin’den de 1’er startup ödüle hak kazandı. Kazanan girişimcilerden 18’inin daha önce hiç destek almayan startup’lar olması dikkat çekti.

Yarışmada ilk 7’ye giren startup’lar 20.000 TL, 40 startup ise 5 bin 250 TL’lik, Mercedes-Benz Türk tarafından tamamen hibe edilen para ödüllerine hak kazandı.

 

Sülün: Hayatı kolaylaştıran çözümler üretiyoruz

Mercedes-Benz Türk CIO’su Gökçe Bezmez ve AR&GE Merkezi Müdürü Mustafa Üstertuna’nın da hazır bulunduğu ödül töreninde konuşan Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün kazanan tüm startup’ları tebrik ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bildiğiniz gibi bu sene Mercedes-Benz Türk’ün 50. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz. Bu önemli yıl için neler yapabiliriz diye çok düşündük. Birçok alternatifi değerlendirdik.

Şöyle bir geriye baktık,  Mercedes-Benz’in hikâyesini masaya yatırdık.

Gördük ki bizler 50 yıldır otomotiv sektöründe çığır açan, sektöre yol gösteren yenilikleri hayata geçiriyoruz.

Bu yeniliklerin birçoğu da aslında hayatı kolaylaştıran, fark yaratan yenilikler.

Buradan hareketle dedik ki; 50.yılımızda yalnızca kendi işimizde, kendi alanımızda ya da otomotiv sektöründe değil, yaşamın birçok alanında hayatı kolaylaştıracak çözümlerin üretilmesine destek olalım.

Çünkü kendi tecrübemizle biliyoruz ki, küçük fikirler bile, desteklendiğinde büyüyor ve birçok insanın hayatını değiştiren muazzam bir çözüme dönüşebiliyor.

Böylelikle bir çözüm üreten, ürettiği çözüm ile hayatı kolaylaştıran, teknoloji ile bağı olan, topluma ve çevreye fayda sağlayan, sosyal etki yaratan startupları yarışmamıza davet ettik.

  1. Yılda 50 Startup” projesine başvuran 5 startup’tan 4’ünün çaldığı ilk kapı Mercedes-Benz Türk oldu.

Bu bize ne kadar güzel bir iş yaptığımızı gösterdi.

50 Startup’ projemizin en belirgin ve ayrıştırıcı özelliği Mercedes-Benz Türk olarak verdiğimiz desteği tamamen hibe etmemiz; 50 startup’a toplamda 500.000 TL’lik para ödülü verirken herhangi bir karşılık beklemiyoruz.

Sosyal etkisi olan ve hayatı kolaylaştıran çözümler üreten yaklaşımların ülkemizde artarak devam edeceğini umarak yarışmamızı kazanan geçen tüm girişimcilerimizi kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.”

İŞTE “50. Yılda 50 Startup” yarışmasını kazananları: Ahmet Kuzubaşlı, Ali Selim Kayacan, Alp Onur, Alper Kutlu, Arda Aşkın, Armağan Ergün,  Ayşegül Yıldırım, Berhudan Aslan, Berkman Çavuşoğlu, Bülent Soypaçacı, Cenk Çorbacı, Çiler Ay Tek, Deniz İbanoğlu, Deniz Kazancı, Doğa Doğanay, Emre Kurt, Ercan Erciyes, Ertunç Çiriş, Ferhat İnçal, Gökhan Alpaslan, Gökhan Talat Tuna, Gülin Ölçer, Güney Köse, İsmail Cem Atalay, Kadir Can Kırkoyun, Kadir Demircioğlu, Kasım Gül, Lütfi Mutlu, Mahmut Durgun, Mehmet Atakan Foça, Mehmet Doğan, Mert Ergeneci, Mesut Keskin, Mirac Bal, Murat Aras, Oğuzhan Canım, Olcay Silahlı, Osman Baytaroğlu, Sarp Tomrukçu, Selma Türkal, Semih Çelik, Serhat Oran, Serkan Türkoğlu, Soner Alayurt, Soner Hacıhaliloglu, Talha Işık, Tamer Temizer, Umutcan Duman, Yağmur Burak Yaldız ve Yücel Orkut Aktaş…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."