• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

2018’in barış, huzur ve bereket getirmesini dileğiyle…

3 Ocak 2018
2018’in barış, huzur ve bereket getirmesini dileğiyle…

BİR yılı daha acısıyla, tatlısıyla geride bıraktık. Hep umut ederiz ya, 2018’in ülkemiz ve insanlık adına iyi bir yıl olmasını temenni ediyorum.

Kavgaların, savaşların olmadığı bir yıl olsun. İnsanların aşını, işini kaybetmediği bir yıl olsun. Barış olsun, huzur olsun, kazanç olsun… Son yıllara baktığımızda, gerçekten de insanlığın barışa ihtiyaç duyduğu en önemli zamanları yaşıyoruz.

Milyonlarca insan yerinden yurdundan oluyor, çocuk ve yaşlılar dahil yüzbinlerce insan savaşa kurban gidiyor. Tabii bu arada ‘tuzu kuru’ gibi görünen Avrupa gibi gelişmiş ülkeler de rahat değil. Yerinden yurdundan olanlar, yaşayabilmek adına bir şekilde Avrupa’ya sızmaya çalışıyor.

Bunun sonucudur ki, Avrupa’da giderek ırkçılık korkutucu bir şekilde büyüyor. Aslında en büyük tehlikelerden birisi de bu… Tüm bu nedenlerden dolayı; 2018 için en büyük dileğim barıştır…

Peki 2017 sektörümüz açısından nasıl geçti? Evet 2017’de çok büyük kanlı eylemler ve darbe girişimi olmadı, ancak çok da rahat ve bereketli bir yıl olmadı.

2016’daki darbe girişimi nedeniyle insanların önemli kısmı tatil yapamamış, bu da 2017 için bir beklentiye yol açmıştı.

Öngörüler, bütün zamanların en iyi yaz sezonu olacağı yönündeydi. Kime sorsam, ‘böyle olmadı’ diyor. Geçen yıla göre iyi tabii; ancak sektörün yarasına derman olacak gelirler elde edilemedi. Sıkıntı, son yıllardaki gibi devam etti. Yine bazı firmalar iflas etti, bazıları iflasın eşiğine geldi, diğerleri de kan kaybı yaşamaya devam etti. Zaten bir yılın sektör için nasıl geçtiğini anlamak için, satılan otobüs adedine bakmak yeterli.

Tüm yıl boyunca turizm de dahil 600 otobüs satılmış. Oysa bu rakam, ‘sıkıntıların yılı’ olarak anılan 2016’da 1100 dolayındaydı. Yarı yarıya bir düşüş söz konusu.

Tabii 2017 sektör açısından maliyetlerin de çok çok yükseldiği  bir yıl oldu. 3. köprü maliyetinin yanında, 5 liraya dayanan mazot fiyatları da sektörü darboğaza sokan etkenlerden birisi. ‘Tedbir alalım, çözüm üretelim’ noktasında da çok şey yapıldığı söylenemez. Her şey eskisi gibi; gider çok, gelir yetersiz…

2017’nin en olumlu noktası ise, hiç kuşkusuz sektörle devletin bir birlerine yakınlaşması oldu. Toplantılar yapıldı, çalıştaylar gerçekleştirildi, karşılıklı ziyaret trafiği yoğunlaştı. Umuyorum bu yakınlaşma, 2018’de çözüm olarak meyvelerini vermeye başlar. Nice yıllara!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."