• Dolar Alış / Satış: 3.904 / 3.911
  • Euro Alış / Satış: 4.81 / 4.819
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

20.000’inci SULTAN Fransa’ya gitti

10 Ekim 2016
20.000’inci SULTAN Fransa’ya gitti

OTOKAR, küçük otobüs pazarının lider araçlarından SULTAN’ın 20 binincisini törenle banttan indirdi. Lion’daki fuarda sergilenecek olan bu ‘özel’ araç, daha sonra Fransızlara hizmet için yollara çıkacak.

OTOKAR’ın küçük otobüsteki önemli markası Sultan, 20 bin sayısına ulaştı. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın dörtbir yanına ihraç edilen Sultan’ın 20.000’incisi, görkemli bir törenle üretim bandından indirildi. OTOKAR çalışanları ile kurmaylarının yanı sıra sektörel ve ulusal medyanın da yoğun ilgi gösterdiği banttan indirme töreninde konuşan Genel Müdür Serdar Görgüç, Otokar’ın çok önemli bir sanayi kuruluşu olduğunu belirterek, hem askeri hem de ticari araçlarda büyük bir alana yayıldıklarını söyledi.

 

Sultan derin tecrübenin ürünü

Çalışmalarında daima en iyiyi hedeflediklerini, bunun için sürekli çalıştıklarını ifade eden Görgüç, “Daha iyisini, daha doğrusunu yapmak için çaba sarf ediyoruz.

Otokar’ın tarihçesine bakarsak 1963 yılında kurulmuş ama Otokar ilk önce küçük otobüsü yapan şirket. 1967’lerde yaptığımız bir ürünümüz var. Yani Avrupa’da ve Türkiye’de ilk küçük otobüsü yapan Otokar. 2000’li yılların da başında bu ürüne tekrar dönmek için plan yaptık ve ‘eski başarılı 120’ye 6 ürününü tekrar ortaya çıkaralım’ dedik. Bu, uzun bir çaba oldu.

O tarihlerde güçlü rakiplerin olduğu pazara yepyeni bir ürünle çıkmak kolay değildi. Çok derin bir pazar araştırması, detaylı bir mühendislik çalışması yaptık. Otobüsçülerle bayilerimizle konuştuk. Ne mutlu ki bu çabalarımız gayet iyi sonuç verdi” diye konuştu.

 

Küçük otobüste 7 yıldır lideriz

Görgüç, 2000’li yılların başında devreye aldıkları Sultan’ın 1 yıl içerisinde pazarda ikinci olduğuna işaret ederek, kullanıcıların araçtan memnun olduğunu, Sultan’ın giderek Türkiye’nin yaygın ve beğenilen bir ürünü olduğunu kaydetti.

Sultan’ın son 7 yıldır Türkiye’nin en çok tercih edilen küçük otobüsü olduğunu vurgulayan Görgüç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu da bizleri çok mutlu ediyor. Sultan’, böyle bir ürün. Biz aracımızı devreye aldıktan sonra Sultan’ın başarısı Türkiye ile sınırlı kalmasın istedik ve ihracatına başladık. Bugün Sultan başta Avrupa olmak üzere tüm civar ülkelerde ve Kuzey Afrika’da yaygın olarak kullanılan bir ürün. Türkiye’nin en çok ihraç edilen küçük otobüsü oldu. Bu arada, Sultan, Fransa’da da kendi sınıfında en çok tercih edilen küçük otobüs unvanına sahip. 40’a yakın ülkede hizmet veriyor ve her gün milyonlarca kişiyi taşıyor. Bugün, o yüzden çok önemli bir gün. Hayallerimizi gerçeğe dönüştüren, tekrar otobüs üretimine başladığımız Sultan’ın 20 bininci aracını üretmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ne güzel bir tesadüf, bu ürettiğimiz 20 bininci Sultan’ ürünü aslında ihraç olacak bir ürün.otokar-sultan6

Sultan’ı yurt dışında ‘Navigo’ adıyla satıyoruz ve bu 20 bininci ürün, Fransa’ya gidecek olan bir Navigo aracı. Araç, şimdi fabrikayı terk ettikten sonra Lion’daki fuara katılacak, orada Fransa’daki kullanıcısına teslim edilecek.”

Görgüç, Sultan’ın bu yüzden Otokar’ı geleceğe taşıyan en önemli araçlarından biri olduğunu vurgulayarak, bu başarıda emeği geçen tüm Otokar çalışanlarına teşekkür etti.

Pazardaki olumsuz gelişmelere rağmen bu yılın ilk 8 ayında Türkiye’de satılan her 4 otobüsten birinin Otokar markalı olduğunu aktaran Genel Müdür Görgüç, tüm otobüs segmentinde başarılarını yeni otobüs ve pazar paylarıyla genişlettiklerini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Genel Müdür Görgüç ve Otokar Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ünver, tüm işçiler adına gövde hattında çalışan fabrikanın en deneyimli işçisi Ahmet Gündüzgil’e plaket takdim etti. Fabrika işçileri ile Ünver ve Görgüç, “Sultan”ın önünde fotoğraf çektirdikten sonra alana kurulan “başarıda imzam var” yazılı tahtaya imza attı.

Banttan indirme törenine Otokar Yönetim Kurulu Başkan Vekili Halil İbrahim Ünver, Genel Müdür Serdar Görgüç, Genel Müdür Yardımcıları, şirket yöneticileri ile çalışanları katıldı

 

otokar-sultan4 otokar-sultan3

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."