• Dolar Alış / Satış: 5.26 / 5.27
  • Euro Alış / Satış: 5.934 / 5.944
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

1,5 yılda 8,500 km’lik hızlı tren hattı hizmete girecek

5 Temmuz 2017
1,5 yılda 8,500 km’lik hızlı tren hattı hizmete girecek

Bakan Ahmet Arslan, demiryolu yatırımlarının karayolu yatırımlarını geçtiğinin altını çizerek, “2017’de demiryoluna 11,3 milyar lira yatırım yapacak, 2019 sonuna kadar 8,500 km’lik yeni hızlı tren hattını devreye sokacağız” dedi. Bu hatlardan birisi de Ankara-İzmir hattı olacak…

SINIRSIZ destekle havayolunun taşımadaki payını hükümet, son yıllarda kaynakların musluğunu demiryolunun gelişimi için açtı.

Bu yıl karayolundan fazla bir kaynağı, 11,3 milyar lirayı demiryoluna ayıran hükümet, halen bin 213 kilometre olan hızlı tren (HT) ve Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattını, yeni projelerle 2019 sonuna kadar 10 bin kilometreye çıkarmayı hedefliyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,  “Şu ana kadar bin 213 kilometre YHT hattının yapımı tamamlandı. 3 bin kilometrelik YHT ve HT hattının inşası devam ediyor. Bununla birlikte 5 bin 277 kilometrelik YHT ve HT hattının etüt-proje çalışmalarını da sürdürüyoruz” dedi.

 

Aslan payı demiryolunun

Bakan Arslan, demiryollarına yönelik çalışmaların son 14 yılda büyük ivme kazandığını belirterek, demiryolları altyapısına yapılan yatırımın, kara yollarına yatırımı geçtiğine dikkat çekti.

Bu yıl demiryollarına 11,3 milyar liranın üzerinde ödenek ayrıldığının altını çizen Arslan, “Yatırımlarımızı, ülkemizin hızlı ve yüksek hızlı tren altyapısı için yapıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Coğrafya ‘hız’ı belirliyor

Arslan,“Eğimin uygun olduğu yerlerde saatte 250 kilometre hızın üzerine izin veren yüksek hızlı tren ağları yapıyoruz. Uygun olmayan yerlerde de saatte 200 kilometre hıza göre plan yapıyoruz.

Şu anda 3 bin kilometrelik hızlı tren ve yüksek hızlı tren hattı çalışması da devam ediyor” dedi. Arslan’ın verdiği bilgiye göre, planlanan 5 bin 277 kilometrelik hattın 2 bin 622’sinde bu yıl sonunda projeler bitecek.

 

Yapımı süren hatlarda durum

– Ankara-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir YHT hattının, 2019’da tamamlanması bekleniyor.

 

– Kars-Tiflis-Bakü projesiyle, Çin’den İngiltere’ye kesintisiz demiryolu projesinin en önemli halkalarından olan Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas YHT hattında inşaat etap etap devam ediyor. Hedef 2018 sonunda tamamlamak.

 

– Ankara-Sivas arasını 405 kilometreye düşürecek YHT projesinde yüzde 75 tamamlama sağlandı. Üstyapı ve sinyalizasyon için ihaleler devam ediyor.

 

– Bursa-Bilecek, Konya-Karaman-Niğde/Ulukışla ve Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren hatlarında inşa çalışmaları sürüyor.

– 124 kilometre uzunluğundaki Gebze-Sabiha Gökçen Havaalanı-Yavuz Sultan Selim Köprüsü YHT hattı da Asya-Avrupa demir yolu trafiğini destekleyecek bir proje olduğundan bu yıl içinde yatırım programına alınması planlanıyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN